Typy brušných pásov

Pás na chrbticu, sťahujúci pás, pás na zoštíhlenie, ortopedický pás, driekový alebo ľadvinový pás… Toľko názvov a toľko účinkov, až sa v tom jeden človek stráca. Keď však chcete vyriešiť alebo zmierniť svoje zdravotné ťažkosti práve pomocou zdravotníckeho pásu na chrbticu, je potrebné presne si zadefinovať, čo od tejto pomôcky očakávate a aké benefity by vám mala pri nosení poskytnúť. 

Potrebujete v studených mesiacoch zahriať orgány náchylné na chlad? Aký pás si vybrať, ak vás trápia časté bolesti chrbtice? Čakáte na operáciu brušného pruhu a stále musíte byť v pohybe? A aká zdravotnícka pomôcka pomôže ženám v poslednom štádiu tehotenstva? Nie je pás ako pás a na to, ktorý z nich je ten pravý pre vás, sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

 

Aké brušné pásy poznáme?

 

Bedrový pás/pás na chrbticu

bolest v krizoch, u odborníka, ortopedický pás na kríže, Bedrový pás môžete nájsť pod týmito názvami: bandáž na chrbticu/bandáž drieku, ortopedický pás, driekový pás

S výberom bedrového, inak povedané aj ortopedického pásu, by vám mal poradiť lekár. Odborník totiž musí zvážiť hneď niekoľko faktorov – možnosť jeho umiestnenia (horná alebo dolná časť chrbtice), mieru flexibility a typ výstuže.  

Hlavnou úlohou ortopedického pásu na chrbticu je poskytnutie opory chrbtovému svalstvu, pričom vôbec po ňom nemusíte siahnuť len vtedy, keď vás trápia akútne bolestivé stavy. Driekový pás poslúži aj športovcom, kedy dokáže zmierňovať preťaženie krížových svalov, a rovnako je skvelým pomocníkom aj počas rekonvalescencie po operáciách či úrazoch.

Nosením pásu na chrbticu sa daná oblasť navyše zohrieva a prechádza sa prechladnutiu, vďaka čomu sa minimalizuje riziko vzniku ďalšej bolesti. Vo všeobecnosti si bedrový pás poradí s bolesťou, ktorá sa dá klasifikovať ako mierna až stredne silná. Veľmi často padne vhod ľuďom, ktorých ľudovo povedané „seklo v krížoch“. Tento typ pásu zoženiete v zdravotníckych potrebách.

 

Bedrový pás môžete nájsť pod týmito názvami: 

 • bandáž na chrbticu/bandáž drieku
 • ortopedický pás
 • driekový pás

 

Ľadvinový pás

bolest chrbta - ladvinovy, bedrovy, zdravotny pasNiektoré webové stránky ho mylne uvádzajú aj pod názvami „driekový pás“ či slangovo povedané „ladviňák“. Na rozdiel od bedrového pásu je ľadvinový pás omnoho poddajnejší a jeho primárnou úlohou nie je fixovať chrbticu či tlakom zmierniť bolesť, ale poskytovať krížovej chrbtici a orgánom v brušnej dutine teplo. 

Ľadvinový pás je nápomocný pri bolestiach, ktoré je spôsobené zápalom močového ústrojenstva – zápal močového mechúra, močových ciest, obličiek, no rovnako dokáže pôsobiť blahodárne pri menštruačných kŕčoch. 

Športovci jeho účinky využívajú pri behu predovšetkým v zimnom období, kedy pôsobí ako ochrana voči prechladnutiu. Ak plánujete využívať ľadvinový pás práve pri športových aktivitách, stavte pri výbere na kvalitu a nepohrdnite ani prvotnou investíciou. Ušetrenie niekoľkých eur sa nemusí vyplatiť, nakoľko lacné ľadvinové pásy nie sú vhodné do exteriéru a dokážu krížovú oblasť zohriať iba v domácom prostredí. 

Takisto si dajte pozor na to, aby bol materiál priedušný, dokázal absorbovať pot a odpariť ho. V opačnom prípade sa vám pás na šport veľmi neosvedčí a namiesto pozitívnych účinkov vám naopak iba uškodí.bolest-krizov-u-zien

Tento typ pásu môžete nájsť pod názvami:

 • hrejivý pás
 • pás na šport
 • pás do exteriéru
 • obličkový pás

Ľadvinové pásy v našej ponuke

Brušný pás na herniu

operacia hernie, Brušný pás na herniu, stahovaci pas na krize, driekový pás, krížová oblasť

Herniový pás predstavuje pomôcku, ktorá sa nosí pred operáciou brušného pruhu alebo tesne po nej. Spevňuje totiž predovšetkým prednú brušnú stenu a zabraňuje tak komplikáciám v podobe rozsiahlejšie defektu. Herniový pás sa odporúča najmä ľuďom, ktorí napriek brušnému pruhu musia pokračovať vo fyzicky náročnom zamestnaní alebo náročných domácich prácach.

Zadná časť, ktorá pokrýva krížovú oblasť, je z elastickej a poddajnej tkaniny, pričom na brušnej strane je textúra a tvrdosť materiálu iná. Predná časť je omnoho menej odolná a vyznačuje sa tým, že dokáže na brucho vyvíjať tlak, čím sa predchádza ďalším zraneniam. Brušný pás sa poväčšine zapína na suchý zips, s jeho výberom vám pomôže lekár a určite si poň zájdite do zdravotníckych potrieb. 

Vyvarujte sa kúpe brušného pásu cez internetové zľavové portály, no ak si to situácia predsa len vyžaduje, vždy sa presvedčte, či má pás zdravotný certifikát. V opačnom prípade sa vám môže stať, že v dobrej viere budete nosiť obyčajný sťahovací pás, dôsledkom čoho sa môže váš zdravotný stav skomplikovať. 

Tento typ pásu môžete nájsť aj pod názvami:

 • prietržový pás
 • slabinový pás
 • herniový pás
 • brušný pás na pruh

 

Sťahovací pás

stahovaci pas pre muzov ciernej farby, brušný pás, tvarujúci, zoštíhľujúci, modelujúci pás, využívajú rovnako muži aj ženy, materiál je pevný a priedušný

V tomto prípade ide o čisto estetickú záležitosť. Úlohou sťahovacieho pásu je totiž stiahnuť a zafixovať tukové vankúšiky v oblasti pása, bokov a predovšetkým brucha. Pevná, no tenká tkanina s vysokou schopnosťou flexibility dokonale splynie s pokožkou a dokáže telo opticky zoštíhliť až o jednu či dve konfekčné veľkosti.

Účinky sťahujúceho pásu, ktorý môžete nájsť aj po inými názvami – tvarujúci, zoštíhľujúci, modelujúci pás, využívajú rovnako muži aj ženy. Zatiaľ čo drsnejšie pohlavie zvolí zoštíhľujúci pás pod košeľu či obyčajné tričko, ženy po ňom najčastejšie siahnu pri špeciálnejších príležitostiach a využívajú jeho efekt pod spoločenskými šatami.

Materiál je síce pevný, no kvalitná zoštíhľujúca bielizeň sa vyznačuje aj vysokou mierou priedušnosti, vďaka čomu je i dlhodobé nosenie pohodlné a pokožka sa v ňom zbytočne nezaparí. Ak vás napriek tomu desí predstava, že si predovšetkým v letnom horúcom období musíte navliekať ďalšiu vrstvu látky, ktorá by vás síce zoštíhlila, ale dozaista i trochu zohriala, tak presne pre vás je v ponuke sieťový sťahovací pás. Takzvaná sieťovina je z mimoriadne odolného materiálu, ktorý dokáže zamaskovať neželané tukové záhyby, avšak vďaka výrezom v látke zbytočné zahrievanie prekrytej časti tela nehrozí.shutterstock_716603128

O tom, ako si vybrať vhodnú sťahovaciu bielizeň, ktorá vám sadne ako uliata, sme viac napísali v našom blogu s názvom: Ako si vybrať sťahujúce prádlo?

Tento typ pásu môžete nájsť pod týmito názvami:

 • sťahovací pás
 • zoštíhľujúci pás
 • tvarujúci pás
 • sťahovací pás pod šaty
 • modelujúci pás na brucho

 

Sťahovací pás pre mužov a ženy

Pás na chudnutie / zoštíhľujúci pás

pas na cvicenie, joga, zumba, fitness, pás na chudnutie, vyrobené z neoprénu, vhodné na doma, či na fitness

Pás na chudnutie si mnohí môžu pomýliť so sťahovacím pásom, avšak ich účinky sú úplne odlišné. Zatiaľ čo sťahovací pás je vyrobený z priedušného materiálu, ktorý dovoľuje pokožke dýchať, pás na chudnutie preferuje úplne opačnú taktiku – jeho úlohou je kožu doslova zapotiť. Takáto pomôcka opticky neredukuje tukové vankúšiky okamžite, ale snaží sa o to, aby tuk nielen prekryla, ale natrvalo odstránila.

Najčastejšie sa pri výrobe pásu na chudnutie využíva neoprén. Ide o nepriepustný materiál, ktorý je mnohokrát z vnútornej strany potiahnutý gumou. V takomto prostredí pokožka nedýcha, ale produkuje nadmerné množstvo potu, ktoré z dlhodobého hľadiska vedie k úbytku hmotnosti.

Pás na chudnutie môžete nosiť po celý deň v pohodlí domova, no takisto je možné si ho navliecť predtým, ako začnete s tréningom – s kardio cvičením, aerobikom či ľahším fitness. Počas pohybu a nadmernej záťaže oblasť pokrytá pásom na chudnutie produkuje omnoho väčšie množstvo potu, čím sa účinok pásu znásobuje.

Tento typ pásu môžete nájsť pod nasledujúcimi názvami:

 • pás na chudnutie
 • pás na brucho
 • zoštíhľujúci pás
 • pás na cvičenie
 • neoprénový pás
 • pás na potenie
 • gumený pás na brucho

 

Tehotenský pás 

tehotensky pas na brucho, podporný pás, čiernej farby, Vnútorný povrch je hebký a napomáha cirkulácii vzduchu

Tehotenský pás môžete nájsť aj pod názvom podporný pás. Ako z jeho názvu vyplýva, je určený pre tehotné ženy, pričom jeho úlohou je poskytovanie opory rastúcemu brušku alebo nadmerne zaťaženým krížom, ktoré sú v období tehotenstva vystavené mimoriadnej námahe.

Podporný pás pre tehotné ženy sa kupuje podľa konfekčnej veľkosti a odporúča sa využívať už od 4. mesiaca alebo v neskoršom štádiu tehotenstva podľa potreby. Vnútorný povrch je hebký a napomáha cirkulácii vzduchu, takže bruško príliš nezohrieva. 

Zapína sa väčšinou na suchý zips a tkanina, z ktorej je tehotenský pás vyrobený, je mimoriadne poddajná. Dokáže kopírovať línie bruška a prispôsobí sa im tak, aby pás nikde netlačil. Na trhu je množstvo variantov tehotenských pásov – od tenších pásov, ktorých šírka je 20 cm, až po široké pásy, čo prekrývajú celé bruško.

Okrem opory chrbtice pôsobí aj ako prevencia proti vzniku strií a jeho nosenie oceníte aj po pôrode – ak ste ho využívali počas tehotenstva, maternica sa omnoho ľahšie zavinie.

Tento typ pásu môžete nájsť pod názvami:

 • podporný pás pre tehotné
 • pás pre tehotné

Tehotenské pásy v našej ponuke

Popôrodný pás 

Na rozdiel od tehotenského pásu, pás, ktorý sa používa po pôrode, plní tak trochu aj estetickú funkciu. Na povolené brušné svalstvo vyvíja tlak, vďaka čomu sa daná oblasť rýchlejšie zregeneruje a vráti „do pôvodného stavu“. Ženy, ktoré začnú po pôrode pás nosiť, pozorujú rýchlejšie zotavenie brušných svalov a rovnako je u nich menšie riziko vzniku diastázy. 

Popôrodný pás možno nosiť aj ako náhradu sťahovacieho pásu alebo tvarujúcej spodnej bielizne. Pružná látka dokáže opticky zamaskovať problematické krivky, vďaka čomu je navliekanie aj tesnejších kúskov oblečenia o niečo pohodlnejšie.

Primárnym benefitom popôrodného pásu je však regenerácia a zavinutie maternice. Tomuto procesu síce napomáhajú hormóny, ktoré sa v tele ženy tvoria vďaka dojčeniu, no v nemalej miere vykazuje želané výsledky aj nosenie popôrodného pásu. 

Tento typ pásu môžete nájsť pod názvami:

 • pás po pôrode
 • pás na zavinutie maternice

Popôrodné pásy v našej ponuke

sťahovací pás na brucho pod šaty prírodná farba ART.605-BIELAL