Legíny

Legíny alebo správnejšie povedané legínsy zažili v uplynulom desaťročí obrovský rozmach a dalo by sa povedať, že tento kúsok určený výhradne pre ženy rozpútal revolúciu v obliekaní. Zatiaľ čo na niektorých ľudí legíny stále pôsobia kontroverzným dojmom, väčšina žien na ne nedá dopustiť. Ide totiž o súčasť odevu, ktorá sa vyznačuje vysokým komfortom pri nosení a zároveň je ho možné vkusne skombinovať aj s inak fádnejšími topmi či košeľami.

 

História legín

Hoci dnes legíny nájdete takmer výhradne v len ženskom sortimente, história svedčí o presnom opaku. Oblečenie, ktoré sa nápadne ponáša na legíny, totiž nosili v stredoveku iba muži, a to bez ohľadu na ich spoločenské postavenie. K ženám sa predchodkyne legín v podobe elastických tenkých nohavíc, ktoré boli podobné pančuškám, dostali až v 19. storočí. Nosili sa pod krinolínou a ich hlavným účelom bolo zabrániť prúdeniu chladu k nohám a citlivým dámskym partiám.

 

Čo sú to legíny?

čierne dlhe leginy, tvarovacie leginy, elastické, dámske legíny, sťahovacie legíny

Guma v oblasti pásu, mimoriadna elasticita, tenká látka, pocit druhej pokožky… Aj takto by sa dali charakterizovať legíny, ktoré poznáme dnes. Materiál má vysoký obsah elastanu – pružného vlákna, ktorý zabezpečuje elasticitu, pričom druhotnou zložkou látky je väčšinou polyamid. Ten sa zasa postará o trvácnosť legín, predchádza strapkaniu či žmolkovaniu látky a predlžuje jej nový vzhľad.

 

Síce sa väčšine z nás pod pojmom legíny v mysli vybaví predstava čiernych pružných nohavíc bez gombíkov, pútok či zipsu, realita v obchodoch môže byť úplne iná. Legíny dnes hýria mnohými farbami a z nudného čierneho oblečenia výrobcovia vytvárajú pestré, vzorované pružné nohavice.

 

Typy legín

Legíny už dávno nie sú len dlhé nohavice siahajúce po členky. Aké typy legín môžete v obchodoch nájsť a ktorý z nich bude pre vás ten najlepší?

 

Trojštvrťové legíny

Tento kúsok žne mimoriadnu obľubu v oblasti športu. Pre trojštvrťové legíny sú charakteristické odhalené lýtka a nižší pás, ktorý siaha do úrovne bedier. Sú tak ideálnym oblečením do posilňovne, na beh alebo jogu.

 

Krátke legíny

Na prvý pohľad môžu krátke legíny pripomínať krátke nohavice, avšak ich účel je úplne iný. Zatiaľ čo šortky predstavujú samostatný diel oblečenia, krátke legíny sú len doplnkom alebo spodnou vrstvou, ktorú vždy prekrýva vrchný diel – nohavice či sukňa. Veľmi často siahajú do prvej polovice stehien a vďaka zvýšenému pásu prekrývajú celú panvovú oblasť. V zimnom období je ich úlohou ochrániť chrbát pred chladom, na jar či na jeseň slúžia ako neviditeľná ochrana proti odieraniu vnútornej strany stehien pri nosení dlhšej sukne.

 

Klasické legíny

Ide o tenké, látkové nohavice, ktoré zakrývajú nohy až po členky, pričom najčastejšie po nich ženy siahnu pri športe alebo vtedy, keď zvolia dlhší top zakrývajúci zadoček. Ich výhodou je pohodlnosť pri nosení či vysoká priedušnosť látky, pričom v nich takisto dokonale vyniknú nohy.

 

Funkcie legín

Push up legíny

Legíny, ktoré disponujú push up efektom, majú v oblasti zadočka zvýšenú schopnosť kompresie. Látka na týchto miestach je zosilnená, pôsobí pevne a dokáže nadvihnúť nespevnené svalstvo. Výsledkom je zaguľatenie zadočka, mnohokrát aj optické spevnenie a zoštíhlenie stehien. Kompresia na iných partiách (lýtka či boky) je vo väčšine prípadov minimálna.

Až na malé výnimky, ktoré sú určené pod nohavice, ide o bežne nositeľný a samostatný kúsok, ktorý nahradí spodný diel oblečenia.

 

Tvarovacie legíny

Legíny, ktoré majú v popise produktu uvedenú tvarovaciu schopnosť, dokážu vynikajúco vytvarovať svalstvo na nohách a zamaskovať mierne nedostatky. Za tento efekt zodpovedá elastické mikrovlákno so stredne silnou kompresnou vlastnosťou. Nohy sú opticky predĺžené, pôsobia o trochu štíhlejšie a stehná či zadoček sú súmerne vytvarované.

Tvarovacie legíny sú vhodné v kombinácii s dlhým topom, no takisto sú veľmi obľúbené aj pod nohavice. V tomto prípade ich modelujúcu vlastnosť využívajú ženy pod tesnejšie nohavice, ktoré majú za iných okolností problém zapnúť. Veľmi často tvarovacie legíny siahajú až pod hrudný kôš, vďaka čomu dokážu vytvarovať i boky či dosiahnuť efekt plochého bruška.

Tvarovacie legíny v našej ponuke

ALINA D001954MI068 BE0001 MAIN 03
Novinka
ALINA-PRIRODNA-S

Sťahovacie legíny

Sťahovacím legínam niekedy môže prischnúť aj názov zoštíhľujúce legíny. Materiál sa hrdí najvyššou možnou kompresnou vlastnosťou, vlákno je síce elastické, ale stále pevné a dokáže v momente doslova spútať ochabnuté svalstvo či tukové záhyby. 

Tento typ legín zakrýva väčšinou aj boky, vďaka čomu sa zoštíhľuje hneď viacero problematických partií. Efekt v oblasti pása, bokov, brucha, stehien a zadočku je mimoriadne výrazný, pričom niektoré ženy hovoria, že zoštíhlenie pomocou legín spôsobilo optické schudnutie až dvoch konfekčných veľkostí.

Sťahovacie legíny s vysokým pásom

Masážne/anticelulitídne legíny

stahujuce leginy proti celulitide, masážne legíny, anticelulitídne legíny, športové legíny, zoštíhľujúce legíny

Tento typ látky, ktorý je pri výrobe masážnych legín použitý, má špecifickú štruktúru, ktorú niektoré zdroje nazývajú aj pod názvom plástová. Jej povrch totiž pripomína včelí voskový plást tvorený šesťhrannými „bunkami“. Štruktúra tejto látky je priľnutá na pokožku, avšak počas pohybu nie je úplne stabilná. 

Po celý čas nosenia jemne masíruje kožu, vďaka čomu sa prekrvuje a naštartuje sa i lymfatický obeh. Masážne alebo anticelulitídne legíny po dlhodobom nosení dokážu zmierniť príznaky už vzniknutej celulitídy a rovnako zabraňujú jej rozmachu alebo vzniku. Slúžia tak teda nielen na eliminovanie celulitídy, ale i ako prevencia.

Najčastejšie sa masážne legíny nosia pod nohavice alebo na šport. Mnohokrát majú aj druhotný zoštíhľujúci efekt, ktorý sa dá využiť pri obliekaní nohavíc charakteristických tesnosťou v páse.

 

Športové legíny

Mnoho typov legín ženy využívajú predovšetkým na šport, avšak „originál“ športové legíny sa môžu pýšiť množstvom užitočných vlastností, ktoré ocenia rovnako príležitostné športovkyne, no i ženy, ktoré holdujú športovým aktivitám na dennej báze.

Športové fitnes legíny sa od iných typov líšia štruktúrou materiálu a prepracovaným strihom, ktorý zvyšuje pohodlie počas nosenia. Látka je mimoriadne pružná a jej najväčšou devízou je schopnosť vstrebávať a absorbovať pot. Pokožka sa vďaka tomu nezaparuje, na chrbtovej oblasti sa znižuje riziko hromadenia potu a následného prechladnutia. 

Klin športových legín je mäkký a mnohokrát pretkaný i striebornou niťou, ktorá má antibakteriálne účinky. Zvyšuje sa komfort pri športe, nezarezávajú sa do intímnych miest a legíny neprekážajú ani pri strečingu.

Športové legíny na cvičenie v našej ponuke

Termo legíny

Materiál termo legín alebo tzv. funkčných legín je zmesou bavlny, elastanu a polyamidu. Na prvý pohľad tenká, o niečo menej poddajná látka sa vyznačuje dômyselnou štruktúrou, ktorá pokožke nedovolí strácať svoju telesnú teplotu aj v extrémne nízkych mrazoch. Teplo do seba doslova uzamkne a neprepúšťa ho von, dôsledkom čoho nositeľka týchto legín pociťuje hrejivé teplo.

 Termo legíny sa zvyknú nosiť ako súčasť odevu počas lyžovačky, ako športové legíny na beh v zimnom počasí, no rovnako aj sú aj vynikajúcim spodným prádlom, tzv. spodkami pod nohavice.

 

Ako nosiť legíny?

Legíny už dávno nie sú súčasťou iba športového outfitu a svoje miesto si našli v každej oblasti života, nielen pri voľnočasových aktivitách. Ako nosiť legíny, aby ste sa cítili pohodlne a zároveň sa vyhli neestetickým prešľapom?

 

Pozor na tenký materiál

Ak ste si zakúpili legíny z tenkého alebo dokonca i priesvitného materiálu, musíte rátať s tým, že oblasť zadočku by mala byť prekrytá iným kúskom vášho outfitu. Inak vám hrozí presvitanie spodnej bielizne.

Tenké legíny, ktoré dostatočne nezakrývajú oblasť intímnych ženských partií, je dobré skombinovať s dlhou vzdušnou blúzkou alebo svetrom, ktorý siaha až do prvej polovice stehien. Zadoček sa dá pekne zakryť aj dlhšou vestou so zaväzovaním v páse.

 

Legíny a podpätky

Nakoľko legíny samy osebe tvarujú a opticky predlžujú nohy, nie je na škodu túto ich vlastnosť využiť a znásobiť ju nosením vyšších podpätkov. Dá sa tak vyčarovať elegantný a zároveň pohodlný outfit, ktorý dokáže upútať a jeho výsledok i mnohokrát príjemne prekvapiť. 

Najviac kombináciu legín a vysokých podpätkov ocenia nižšie dievčatá a ženy, prípadne dámy, ktoré nie sú spokojné s dĺžkou a tvarom svojich nôh. S vhodne skombinovaným topom je možné vybrať sa v legínach a vysokých topánkach aj do spoločnosti.

 

Čo sú to džegínsy?

Džegínsy, ako už názov napovedá, predstavovali kedysi kombináciu džínsov a legín. Materiál však džínsovinu pripomína iba na prvý pohľad – na rozdiel od džínsov ide o elastický a tenký materiál, ktorý hodnoverne kopíruje krivky postavy. Raritou nie je ani imitácia zadných vreciek či gombíku alebo zipsu, nakoľko džegínsy sa naťahujú na telo a nedisponujú žiadnym zapínaním. 

Dnes pod názvom džegínsy môžete nájsť aj hrubšie elastické nohavice akejkoľvek farby, pričom takisto môžu disponovať falošnými vreckami alebo nevýraznými vreckami v oblasti zadočku. Niektoré džegínsy sa dajú pohodlne nosiť ako náhrada za bežné nohavice, pretože sú navrhnuté tak, aby sa predchádzalo faux pas, ktoré v outfite vytvárajú legíny – priesvitná látka, viditeľné spodné prádlo, zarezávanie na intímnych oblastiach.

 

Čo sú to tregíny?

Predovšetkým v internetových obchodoch, ktoré disponujú tovarom zo zahraničia, sa dnes môžete stretnúť s pojmom tregíny. Na našom trhu je zatiaľ tento typ ženských nohavíc málo viditeľný, avšak v posledných rokoch jeho obľuba rastie. Ide o elastické nohavice, ktoré však na rozdiel od legín nemajú v páse gumu, no zapínajú sa na gombík alebo zips. Výnimkou nie sú ani pútka na opasok či vrecká nachádzajú sa na prednej alebo zadnej časti.

Vrchom teda pripomínajú klasické látkové nohavice, no nohy sú zahalené pružnou látkou, na akú sme zvyknutí pri legínach. Tregíny predstavujú sofistikovanú kombináciu športovej elegancie a biznis casual štýlu.

 

Pozrite si našu ponuku legín.