Ako sa obliecť v chladnom počasí?

Vykúkajúce slnko začína navodzovať dojem, že môžeme od vrstiev oblečenia trochu upustiť. Avšak len čo vyjdeme von, často zistíme, že sme výber oblečenia trochu podcenili. Prudké zmeny počasia, chladné rána striedajúce teplejšie poobedia či náhle zamračená obloha, vďaka ktorej o chvíľu premokneme do nitky… Všetky tieto javy sú dôkazom toho, že hoci sa pomaličky začína otepľovať a prichádza vytúžená jar, stále by sme mali byť pripravení aj na chladné a sychravé počasie.

V tomto blogu sa pozrieme na to, ktoré orgány a časti tela sú voči chladu najzraniteľnejšie. Práve príchod jari a naše veľké očakávania teplých, slnečných dní nám mnohokrát dokážu privodiť nepríjemné zdravotné problémy. Na čo si dať pozor a ako sa chrániť pred chladom aj pomocou vhodnej spodnej bielizne?

Zdravotné komplikácie spôsobené chladom

Odhliadnuc od bežného nachladnutia na nás vonku v chladnom počasí číha omnoho viac strašiakov. Najčastejšie si chlad odtrpia kríže alebo vnútorné orgány ukryté v panve, ktoré sa nám za nedostatočnú starostlivosť odvďačia zápalom a chvíľami plnými bolesti.

Zápal močových ciest

cierne vysoké nohavičky damske zapal močových ciestMočové ústrojenstvo je zraniteľné predovšetkým u ženského pohlavia. Ak sa podcení aj malé prechladnutie, situácia sa dokáže skomplikovať a v niektorých prípadoch vyústi do nepríjemného zápalu, ktorý vie človeka odstaviť na niekoľko dní či týždňov.

Medzi príznaky prichádzajúceho zápalu močových ciest patria častá potreba ísť na toaletu, ostré bolesti pri močení, tupá bolesť v podbrušku, zvýšená teplota a nadmerná únava.

Infekcia močových ciest prekvapí ženy najmä na začiatku jesene alebo jari. Hoci ide zápal spôsobený baktériami, medzi prvotné spúšťače tejto choroby patrí okrem iných faktorov aj chlad.

Ako zápalu močových ciest predísť?

Panvová oblasť v teple

Základom starostlivosti je udržať panvovú oblasť v teple a ochrániť ju pred chladom. Odhalené kríže, vykúkajúce bruško spod trička alebo tenká bunda či kabátik, ktorý neodolá náporu vetru… Aj takto provokujeme skorú jar a privolávame si zdravotné problémy, ktoré neskôr zvykneme zaháňať výživovými doplnkami s brusnicami a urologickým čajom. Tieto opatrenia však môžeme praktizovať aj preventívne a ak si dáme pozor na to, aby sme sa nenechali opantať vidinou teplejších zajtrajškov, dá sa nepríjemnostiam poľahky vyhnúť. 

Najobľúbenejšiu bielizeň, ktorá chráni panvovú oblasť, predstavuje tielko, avšak mnohokrát ho ženy zvyknú nechať v skrini, pretože zvolia oblečenie, pod ktoré tielko jednoducho nie je vhodné. Jeho vrchná časť totiž pokrýva celú oblasť dekoltu, dôsledkom čoho nie je možné zvoliť si väčší výstrih. 

Presne na takéto prípady je určené dámske sťahovacie tielko s otvoreným dekoltom. Jeho lem siaha pod prsia a nijako neprekrýva podrsenku, vďaka čomu si ho dámy obliecť pod svetrík s väčším výstrihom alebo si môžu dovoliť nechať rozopnuté vrchné gombíky na košeli.

2	37 stahovacie tielko dámske prírodná farba bezšvové ART.606-BIELAL

Dôkladná hygiena a kvalitná spodná bielizeň

Nosenie vhodného spodného prádla je alfou a omegou. Z nepriedušných nohavičiek sa stáva doslova liaheň pre baktérie, ktoré dokážu podnietiť vznik začínajúceho zápalu. Preto je dôležité, aby boli intímne partie počas dňa v prostredí, ktoré baktérie eliminuje. O tom, prečo je najlepšie bavlnené spodné prádlo a aké sú benefity bielizne pretkanej striebornou niťou, sme písali v našom blogu: Typy nohavičiek – ako si vybrať vhodné spodné prádlo?

Sťahovacie nohavičky v našej ponuke

Pohlavné ústrojenstvo

S močovými cestami je úzko späté aj pohlavné ústrojenstvo, na ktorého prechladnutie sú opäť viac citlivejšie dámy. Chlad neprospieva vaječníkom a dlhodobé podceňovanie teplého obliekania môže vyústiť do bolestivých stavov v podbrušku, bolestivej menštruácii a v tých najhorších prípadoch aj k neplodnosti.

V teple by tak malo ostať nielen podbruško, ale aj krížová oblasť, ktorej prechladnutie môže takisto viesť k problémom pohlavných orgánov. Ideálnou bielizňou na ochranu vaječníkov pred chladom sú nohavičky so zvýšeným pásom.

Sťahovacie nohavičky z mikrovlákna siahajú popod hrudný kôš, vďaka zdvojenému lemu sa nevyhŕňajú ani počas pohybu a látka, ktorá panvovú oblasť zakrýva, podporuje cirkuláciu vzduchu. Pohlavné orgány sú teda chránené pred chladom, no predchádza sa prehriatiu či poteniu, a preto je táto spodná bielizeň určená na celodenné nosenie. V kancelárii telo zbytočne nezohrieva a vonku pôsobí ako dokonalá pred chladom.

Druhou, rovnako efektívnou alternatívou, sú masážne a sťahovacie šortky. Takisto sa môžu nosiť ako náhrada spodnej bielizne, no okrem toho, že zahrejú panvovú oblasť, prinášajú aj druhotný účinok – cielená masáž, ktorá pôsobí ako prevencia celulitídy a zároveň odstraňuje príznaky už vzniknutých celulitídnych prejavov. Masážne šortky sú diskrétne a nie sú viditeľné ani pod priľahlým a tesným oblečením. Siahajú nad pupok a na tele ich stabilizuje lem z elastického zdvojeného materiálu.

Kĺby

bežové leginy dámske chránia kĺby pred chladom sťahujúce legíny proti celulitídeKĺby trpia predovšetkým v zime a najviac problémov pociťujú reumatici. Najzraniteľnejšie sú prstové kĺby, no aj kolená či dokonca členky, ktoré na zimu reagujú bolesťou a stuhnutosťou. Hlavne vo večerných hodinách, kedy zubaté jarné slniečko zapadne, je potrebné chrániť kĺby pred chladom, ktorý je omnoho nepríjemnejší najmä vo veternom počasí.

Drobné kĺbiky na rukách zachránia rukavice a kĺby nachádzajúce sa na dolných končatinách je dobré prekryť nielen pomocou nohavíc, ale aj tenkou látkou, ktorá sa vyznačuje výbornou cirkuláciou vzduchu. Prínosom v tomto prípade môžu byť sťahujúce legíny proti celulitíde. Tvarujú krivky, masírujú pokožku, sú z elastického materiálu a v prípade, že si ich oblečiete do chladného rána, no v priebehu dňa sa počasie oteplí, vďaka dômyselnej štruktúre látky vás nebudú zahrievať.

Krížová oblasť

Chladné počasie a krížová chrbtica nie sú veľkí kamaráti. Stačí krátky pobyt v prievane, spotené tričko či nedostatočne zakryté kríže a problémy sú na svete. Chlad totiž primárne spôsobuje bolesti na miestach, ktoré sú namáhané a preťažované a okrem kĺbov je pomerne často postihnutá aj chrbtica. Medzi hlavné príznaky prechladnutia krížovej oblasti patrí obmedzená pohyblivosť, bolesť pri zohýbaní sa či stuhnutosť, ktorá sa objavuje predovšetkým ráno.

Najviac chýb v obliekaní robíme najmä na prelome ročných období, kedy je počasie premenlivé a sú preň charakteristické drastické teplotné výkyvy. V tomto prípade je ideálnym pomocníkom sťahovací pás na brucho. Prekryje celú krížovú oblasť, pod tričkom alebo svetrom ho nie je vidieť a perfektne vytvaruje brucho. 

Okrem toho je možné ho kedykoľvek zobliecť a opäť v prípade potreby nasadiť. V kabelke nezaberie veľa miesta a niektorí ľudia ho dokonca majú odložený v kancelárii, vďaka čomu si ho vedia nasadiť kedykoľvek bez toho, aby museli odbiehať do šatne či na toaletu. Pás navyše pôsobí ako opora či stabilizátor pre chrbát a eliminuje bolesť.

Krčná chrbtica

Seknutie v krku nás dokáže nepríjemne prekvapiť najmä počas jari či jesene, no aj v letných mesiacoch, kedy je v kancelárskych priestoroch naplno zapnutá klimatizácia. Väčší výstrih alebo odhalenu šiju si môžu v prievane dovoliť len tí najodvážnejší, ktorí doposiaľ so stuhnutou krčnou chrbticou ešte nemali tú česť.

Hoci najväčší dôraz pri obliekaní venujeme panvovej a krížovej oblasti, na krk a šiju by sme nemali zabúdať. Ak sa výber oblečenia podcení, bolesti spôsobené prechladnutím šije môžu vyústiť aj do bolestí hlavy.

Oblečenie a doplnky, ktoré sú zaslúžia pozornosť

Niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré kompletne zahaľuje všetky citlivé partie na chlad, ešte nutne nemusí znamenať, že ste boj s neprívetivým počasím nadobro vyhrali. Často sa stretávame s tým, že snaha vhodne sa obliecť je zmarená čo i len jedným kúskom odevu. Akým častiam oblečenia venovať pozornosť a čomu sa vyhnúť?

Nepremokavá bunda

chladne pocasie dazd lavička prechladnutie nádchaHrubá bunda alebo kabát sú vo veternom počasí absolútnym základom. Avšak len málokedy dbáme aj o to, aby vrchná vrstva látky dokázala odolať nepriazni počasia. Príchod jari nás núti nechať hrubé, nadýchané bundy v skrini a vybehnúť na ulicu v tenšom kabátiku alebo bundičke. V tomto prípade je však dôležité vybrať si bundu, ktorej povrch do seba neabsorbuje vodu.

Krátka prehánka, no i ostrý dážď nás dokážu premočiť za nemalú chvíľu, napríklad i vtedy, keď stojíme na zastávke a pár minút čakáme na spoj. A hoci dážď v tomto období nemusí trvať po celý deň, mokrá a navlhnutá bunda nás bude sprevádzať ešte aj po ceste z práce domov. Nič nie je nepríjmejšie, ako si na seba navliecť vlhký kus oblečenia, a preto sa tomu vyhnite kúpou kvalitnej bundy, ktorá vás pred týmto javom ochráni.

Kvalitná obuv

Čochvíľa odložíme vyleštené vysoké čižmy alebo zateplené zimné topánky na najvrchnejšiu časť botníka, kde budú trpezlivo čakať na svoj čas, kým opäť príde ich sezóna. No len čo sa teplota vyšplhá na desať stupňov, určite nie je dobrou voľbou obuť si tenisky alebo lodičky.

Členkové čižmy, polotopánky so zatepleným vnútrom či decentne pôsobiaca, no nepremokavá jarná obuv, potešia vaše nohy omnoho viac. Dôležité je nohy zbytočne nezaparovať, no zároveň ich ochrániť pred vlhkosťou, ktorá prichádza zvonku. Ak totiž tento faktor podceníte, ľahko sa môže stať, že v práci celý deň prečkáte s mokrými a studenými ponožkami, čím si koledujete nielen o prechladnutie, ale aj nepríjemné zápaly.

Dlhšie svetre

Hrubým mikinám, ktoré schovajú ďalšie dve vrstvy, o chvíľu odzvoní. No to ešte neznamená, že ich treba nahradiť ľahkým svetríkom, ktorý ledva zakrýva boky. Na jar, kedy odkladáme zimné bundy a nahrádzame ich tenším kabátikom, je dobré vyzbrojiť sa oblečením, ktoré ochráni boky, chrbát a podbruško.

Šatka

Jemná hrejivá šatka vie oživiť celý outfit a zároveň nahradí dlhý hutný šál. Aj jarný vetrík totiž dokáže svojou ostrosťou prekvapiť a je len otázkou času, kedy so zahájením jari zavíta do našich životov aj obdobia nachladnutia, kašľania či pichľavej bolesti v hrdle. 

Šatka predstavuje ideálny doplnok k ľahšiemu kabátiku a zároveň vás vďaka nej neofúkne. Ak na ňu ráno nezabudnete, potešíte nielen svoj krk, ale aj krčnú chrbticu, ktorá je taktiež náchylná na prechladnutie a zvykne štrajkovať obmedzenou pohyblivosťou.

Chladné počasie a páni

Hoci je prevažná časť nášho blogu venovaná ženám, pozornosť si zaslúžia i páni. Síce sa ženy potýkajú s problémami, ktoré spôsobuje chlad, omnoho častejšie, neznamená to, že muži sú voči týmto zdravotným ťažkostiam imúnni.

Pánsky sťahovací pás

cierny pansky stahovaci pas diskrétny elastický savý materiál ochrana proti prechladnutiuPás pre pánov nielenže vytvaruje ich krivky, no rovnako poskytne dokonalú ochranu voči prievanu či prechladnutiu krížov. Jeho výhodou je absolútna diskrétnosť, elastický a savý materiál, ktorý pokožku nezaparuje ani pri náročnej fyzickej práci, a je možné ho dať kedykoľvek dole.

Pánsky sťahovací pás je určený na celodenné nosenie a ak si zvolíte správnu veľkosť, pod oblečením priľne k pokožke a neroluje sa. Vďaka tomu po niekoľkých minútach zabúdate na to, že pás vlastne máte.

Boxerky so zvýšeným pásom

biele panske stahovacie boxerky lem pokrýva oblasť brucha a spodnej časti chrbticePre tých, ktorým nosenie pásu nie je veľmi sympatické, sú vhodné boxerky so zvýšeným pásom. Horný lem pokrýva oblasť brucha a spodnej časti chrbtice, vďaka čomu je táto časť tela neustále v teple. Materiál je pružný a prispôsobuje sa krivkám tela, vysoká schopnosť kompresie navyše zamaskuje tukové vankúšiky a predíde tvorbe tukových rias v sede alebo v predklone. Omnoho ľahšie tak páni zapnú nohavice, ktoré sú im za normálnych okolností príliš tesné.

Sťahovacie boxerky sú takisto určené na celodenné a pravidelné nosenie, pričom sa nemusíte báť, že by zvýšený pás pútal pozornosť napríklad pod košeľou. Bezšvové okraje sú zárukou maximálnej diskrétnosti

Pánske tielko

biele panske tielko stahovacie spodne okraje na panskom zostihlujucom tielku maju zdvojeny material

Táto spodná bielizeň predstavuje najvyužívanejší variant, nielen čo sa týka ochrany krížovej chrbtice pred chladom. Tielko je skvelým doplnkom pod oblečenie do kancelárie alebo pracovný odev. 

Spodné okraje na pánskom zoštíhľujúcom tielku majú zdvojený materiál, vďaka čomu bielizeň dokonale priľne k pokožke, nevyskakuje z nohavíc a neroluje sa smerom nahor. Látka s vysokým stupňom kompresie navyše vyhladzuje bruško, sťahuje boky a obliekanie košele je tak omnoho pohodlnejšie.