Termoprádlo na lyžovanie - Čo je dobré obliecť si na svah?

Oblečenie na lyžovanie by malo spĺňať niekoľko základných podmienok. Kvalitné lyžiarske oblečenie, ktoré budete mať na sebe, by v prvom rade nemalo premoknúť. Malo by vás chrániť a zahriať pred nepríjemným počasím, mať funkčné prvky a odvádzať pot od pokožky. Aby oblečenie spĺňalo všetky tieto podmienky je potrebné mať viac vrstiev. Preto treba tieto vrstvy oblečenia správne nakombinovať a vybrať vhodné materiály. Aby ste si užili lyžovanie a neriešili, či vám je teplo alebo zima.

Do koľkých vrstiev oblečenia je dobré obliecť sa na svah?

Toto je najzákladnejšia otázka, ktorú by ste si mali položiť. A odpoveď je celkom jednoduchá. Do troch. To stačí. Keďže lyžovanie je šport, vyvíjate pri ňom fyzickú aktivitu, a teda telo zahrievate.

ako sa obliect na svah lyzovacku termooblecenie lyžovanie oblečenie na svah

 1. vrstva – na telo:
  Termoprádlo. Jednoznačne. Termo oblečenie má byť prvá vrstva, ktorá prilieha na pokožku. Základnou vlastnosťou funkčného (termo) prádla je, že odvádza pot od pokožky. Bavlna túto vlastnosť nemá, naopak je savá, a preto drží vlhkosť na vašom tele. Pri lyžovaní by ste sa určite necítili dobre. Ak funkčné prádlo spotíte, necítite vlhkosť. Pri lyžovaní je to jedna z najpodstatnejších vecí. Spodné prádlo by tiež malo byť z pot odvádzajúceho materiálu ideálne antibakteriálneho.

 2. vrstva - teplá:
  Ako druhú vrstvu si oblečte niečo teplejšie. Vlnený sveter alebo flisovú mikinu. Flis napriek tomu, že je umelý materiál sa vyznačuje vysokou hrejivosťou. Určite sa nemusíte obávať, žeby vám bola zima. Pri výbere ponožiek sa vyvarujte umelých materiálov. Ideálne sú prírodne materiály, napríklad vlna Merino je veľmi vhodná. V športových potrebách kúpite aj špeciálne lyžiarske ponožky.

 3. vrstva - chrániaca:
  Najdôležitejšia vrstva je tá posledná. Lyžiarke nohavice i vetrovka majú byť z materiálu, ktorý nepremokne a neprefúka. Vetrovka by mala mať aj snežný pás. Nemala by byť hrubá, aby ste mali dobrú pohyblivosť, no mala by vás chrániť a udržať teplo. Lyžiarke vrchné oblečenie sa skladá z membránového materiálu, zvyčajne je to Gore-Tex. Ak ho máte na vetrovke, môžete si byť istí, že vám v nej bude príjemne.

POZOR! Ak chcete aby vám vrchný odev vydržal čo najdlhšie, nemali by ste ho sušiť na teplom vzduchu (ani radiátor) a prať by sa mal v špeciálnych práškoch (hlavne bez aviváže, pretože tá ničí povrchové chrániace membrány). Po vypraní odporúčame vetrovky naimpregnovať aby nestratila nepremokavú vlastnosť.

Ďalšie časti odevu na, ktoré by ste nemali zabudnúť:

 • rukavice
 • čiapku (ale takú aby vaša pokožka dýchala, hlavne pod prilbou)
 • prilbu (už mnohým ľuďom zabránila vo vážnom úraze)
 • lyžiarske okuliare (nechránia len pred slnkom a snehom ale zabraňujú slzeniu očí, keď vám do nich fúka vietor)
 • šatku okolo krku (aby vám nefúkalo na krk)

Termoprádlo na lyžovanie

anticelulitidne leginy dámske zvyseny pas termopradlo cierna

Funkčné oblečenie má byť pohodlné a vzdušné, ale obtiahnuté. Nesmie vám byť voľné (hlavne okolo bruška a podpazuším) aby vám neunikalo teplo a neprepúšťal chlad. Je dobré ak termo nohavice či legíny sú s vyšším pásom, aby vaše kríže boli chránené v prípade, že sa vám vyhrnie tričko. Ako sme spomínali, najdôležitejšia vlastnosť je aby odvádzalo pot od tela. Ak vsadíte na kvalitný materiál, prádlo vám vydrží aj roky a mnoho praní. Termo tričko by malo byť s krátkym alebo dlhým rukávom (tielkový formát nie je vhodný).

Termoprádlo dámske

Antibakteriálny materiál v klíne je veľkou výhodou. Ženy ho ocenia, nielen pri lyžovaní. Termo dámske legíny by mali siahať až po lýtka, ideálne po členky. Spodné prádlo by tiež malo odvádzať pot. Športová podprsenka je na mieste, pretože dekolt je miesto s vysokou potivosťou pri fyzickej aktivite. Ponúkame vám vysoko kvalitné termotričko a termolegíny na akýkoľvek šport. Dokonca s  anticelulitídnym efektom.

TIP: Lyžovanie na Slovensku

Veľmi pekné, cenovo dostupné a praktické prostredie nájdete v stredisku Roháče – Spálená dolina. Svoj „svah“ si tam nájde každý. Začiatočník i profesionál. Stredisko ponúka inštruktorov pre deti a dospelých na lyže i snowboard. Nachádzajú sa tam dva veľmi chutné bufety a obrovské parkovisko, počas špičky riadené parkovacou obsluhou.

Stredisko Spálená dolina ponúka celkom jednu sedačkovú lanovku, dva vleky a jedno mini lanko na pomoc učiacim sa deťom (ktoré je zadarmo). Vleky na svahu sú rozdelené podľa obtiažnosti. Stredisko je vzdialené 9 km od dedinky Zuberec, kde je príjemné a cenovo prijateľné ubytovanie.

Športové legíny