Svadobná etiketa

Hoci trend veľkých a honosných svadieb začína klesať a čoraz viac sú v obľube komorné stretnutia s rodinou, ktoré nepodliehajú prísnemu spoločenskému kódexu, stále sa patrí vedieť, aké správanie, zvyky a postupy by mali byť súčasťou svadby. Ušetríte sa od nepríjemných rečí a pohľadov tých členov rodiny, ktorí si na etiketu a zaužívané zvyky stále potrpia.

V článku Svadobná etiketa sa dočítate:

Sťahovacie nohavičky v našej ponuke

Kedy sa posiela pozvánka na svadbu?

pozvánka a kytica na svadbu, gratulácia k svadbe, blahoželania k svadbe, svadobna pozvanka, prianie na svadbu

Svadobná pozvánka musí svadobčanom doraziť do poštovej schránky najneskôr šesť týždňov vpred. Musí sa totiž počítať s tým, že si predovšetkým v letných mesiacoch môžu členovia rodiny naplánovať dovolenky, prípadne iné aktivity, ktoré sa rušia len veľmi ťažko. Vyhnete sa tak nedorozumeniam a nepochopeniu, že niekto na vašu svadbu neprišiel. Takisto je slušné oznámiť presné miesto a dátum konania svadby v predstihu z toho dôvodu, aby si rodina aj z ďalekých kútov krajiny mohla v pokoji naplánovať svoju cestu do vášho mesta.

Ak vás zarazil hneď úvod predchádzajúceho odseku, konkrétne informácia o tom, že sa pozvánka posiela poštou, majte sa, prosím, na pozore. V tomto je svadobná etiketa trochu staromódna a vo väčšine prípadov nepripúšťa pozvánky zasielané mailom. Výnimku možno urobiť, ak sa pozvaní hostia nachádzajú na druhom konci sveta, prípadne ak nemáte ich adresu.

Pozvánka na svadbu totiž stále patrí medzi „spomienkové predmety“, ktoré si najmä staršia generácia zvykne odkladať a uschovávať celé desaťročia. Okrem mien mladomanželov v nej musí byť uvedené, kde a kedy sa obrad koná, či hostí pozývate aj na svadobnú hostinu, či si pozvaný hosť môže vziať doprovod (prípadne i celú rodinu s deťmi) a užitočnou informáciou bude i dresscode.

Možno sa bude tiež hodiť sťahovacia bielizeň

Kedy sa prichádza na svadbu?

Meškanie je neprípustné, preto nepochybíte, ak sa na miesto vyberiete v dostatočnom predstihu, a to ideálne približne polhodinku pred konaním obradu. Ak sa náhodou stane, že predsa len meškáte, bez ohľadu na to, či ste blízka rodina alebo nie, neprechádzajte po príchode naprieč celou sálou, ale zostaňte vzadu tak, aby ste počas obradu viac na seba nepútali pozornosť.

Čakanie na svadobčanov a odloženie obradu je nutné len vtedy, ak vo výnimočných prípadoch mešká svedok či rodič niektorého z mladomanželov.

 

Kedy sa odovzdávajú svadobné dary?

Ak ide o veľkú svadbu, počas ktorej sa rodina stretáva už deň vopred, dary sa odovzdávajú večer pred konaním svadby. Omnoho zvyčajnejšie však je, ak svadobný dar odovzdáte snúbencom, prípadne osobe, ktorá je na vyzdvihnutie darov určená, tesne pred začiatkom svadby

Dôležité je nezabudnúť na venovanie a podpis, aby bolo jasné, od koho daný dar mladomanželia dostali. Obvykle si totiž čerství manželia otvárajú dary v súkromí na druhý deň po svadbe alebo počas hostiny, a preto je nevhodné dávať dar anonymne

Súčasťou svadobného daru býva aj blahoželanie a prianie šťastného a bezstarostného spoločného života. Vždy tieto slová píšte rukou, nikdy nedávajte mladomanželom gratuláciu vytlačenú na bežnom papieri. Ak zakúpite blahoželanie v podobe darčekovej karty, ktorej súčasťou je i text alebo krátka básnička, dajte si záležať na tom, aby ste do nej vpísali pár slov rukou.

V tomto bode sa žiada zodpovedať i otázku – Čo mladomanželom darovať? Okrem kytice kvetov pre nevestu totiž musíte zapojiť svoju fantáziu. Kedysi mladomanželia ocenili veci do domácnosti, nakoľko sa ich spoločné bývanie začínalo až po svadbe. V dnešnej dobe je však táto situácia veľmi výnimočná, a preto je potrebné rátať s tým, že množstvo doplnkov a spotrebičov do domácnosti už nevesta so ženíchom zakúpené dávno majú. Preto by ich kúpa predstavovala len vyhodené peniaze, vďaka ktorým by čerství manželia získali len ďalší nepotrebný lapač prachu. 

Ak presne neviete, čo by mladomanželov potešilo, neinvestujte do zbytočných a nepotrebných dekorácií, no radšej im venujte peniaze. Čoraz častejšie sa však stáva, že už na pozvánke budúci manželia uvádzajú, že si neželajú dostať žiadne dary či financie a môžu vás vyzvať k tomu, aby ste peniaze, ktoré by ste utratili za dar, radšej venovali na dobrý účel. V tomto prípade ich prianie určite rešpektujte.

 

Ako sú na svadbe usadení hostia a rodina?

svadobná etiketa, svadba, nevesta, ženích, ako sa obliecť na svadbu, svadobné gratulácie, svadobný príhovor, svadba hostia, svadobné šaty

V tomto pravidle nemáte čo skaziť – prvý rad patrí rodičom snúbencov, za nimi sedia starí rodičia a súrodenci. Tety, strýkovia, bratranci, sesternice, krstní rodičia a iná vzdialenejšia rodina vždy sedí až za najbližšími členmi rodiny. 

Priatelia či kolegovia sú usadení vzadu, ak je v sále nedostatok miest, počas obradu stoja za stoličkami. Sála je vždy rozdelená na časť nevesty a časť ženícha. Počas oddávania teda za nevestou sedí nevestina rodina a za ženíchom zasa jeho najbližší a ľudia, ktorých si na svadbu pozval on.

Zasadací plán na hostine nie je takmer žiadna veda. Počas svadobnej hostiny je dôležité, aby najvýznamnejší hostia, teda blízka rodina, sedeli v strede pri mladomanželoch, pričom tu platí opačné pravidlo ako na obrade – rodičia ženícha sedia vedľa nevesty a naopak. 

Ak je na hostine jeden veľký stôl, ktorý lemuje celú miestnosť, platí pravidlo, že blízka rodina a svedkovia sedia čo najbližšie pri mladomanželoch. Priatelia a známi sú usadzaní k okrajom, teda ďalej od nevesty a ženícha. V prípade, že sú po sále rozmiestnené oddelené stoly, snažte sa rodinu usadiť tak, aby k vám bola čo najbližšie. 

 

Aký by mal byť svadobný príhovor?

Svadobný príhovor môže predniesť ženích, svedok, blízky spoločný priateľ mladomanželov alebo jeden z rodičov, no výnimkou nie je ani to, ak túto povinnosť prenecháte na starejšieho. Vyhnite sa však kvetnatým klišé frázam či básničkám a namiesto toho sa snažte o to, aby bol príhovor stručný, osobný a miestami i vtipný. Myslite na to, že mnohých hostí vyčerpal obrad, prípadne i dlhšia cesta, preto príhovorom zbytočne nenaťahujte čas.

 

Sťahovacie spodničky pod šaty

Dámska spodnička farba prírodná siaha do polovice stehien spodnička neobmedzuje pri pohybe VIENA-BIELAL
Sťahovacia spodnička ideálna pod svadobné šaty bez ramienok VERSA-PRIRODNAS
Spodnička pod šaty dovoľuje vziať si akúkoľvek podprsenku tvaruje boky, brucho, zadok a stehná VIKA-BIELAL

Ako sa tancuje svadobný tanec?

Tancovať začínajú mladomanželia na úplne prázdnom parkete. Ak sú vynaliezaví či pohybovo zdatní a nacvičili si choreografiu na celú vopred vybranú pieseň, tancujú až do konca úplne sami. Avšak výnimkou nie je ani to, ak po minútke požiadajú o tanec svojich rodičov a postupne zapájajú všetkých zúčastnených. Každopádne však tieto momenty nechajte na nich a počas trvanie prvej piesne nevstupujte na parket, pokiaľ vás niekto nevyzve.