Divadelná etiketa

Pod pojmom divadelná etiketa si možno predstaviť súbor (nepísaných) pravidiel, ktoré do bodky ovládajú milovníci predstavení. Avšak čo robiť, ak sa do divadla chystáte po prvýkrát?

 

Príchod do divadla

Na predstavenie príďte vždy včas, inak vám hrozí, že vás do sály už nepustia. Ak je začiatok predstavenia napríklad o siedmej večer, dbajte o to, aby ste pred budovou divadla boli už pred pol siedmou. Väčšinou sa publikum usádza 15 – 20 minút pred začiatkom predstavenia, avšak v jednotlivých divadlách sa tento čas môže trošku líšiť. 

 

Vo všeobecnosti platí, že čím viac miest na sedenie v sále je, o to skôr je pre návštevníkov otvorená. Ak sa stane, že dorazíte o niečo skôr, môžete sa osviežiť v divadelnom bufete, a takisto treba rátať aj s časovou rezervou, aby ste si pokojne mohli odložiť v šatni kabáty.

 

Šatňu určite neobíďte

Prísť do sály v kabáte, ktorý si potom prevesíte cez sedadlo, sa považuje za poriadne faux pas. Každé divadlo disponuje šatňou, kde si môžete svoje veci odložiť, a preto je naozaj neúctivé ju vynechať. Svetrík či kabát by totiž počas predstavenia mohol zavadzať nielen vám, ale i ostatným návštevníkom.

Sťahovacie tangá s dvojitým pásom cierna farba
Novinka
LOR012020NUDEXL
Sťahovací pás dámsky
Novinka
LOR012025NUDES
Sťahovacie tielko pánske
Novinka
LOR011002WHITES

Lístky by mal mať pri sebe muž
Divadelná opona, etiketa, divadelne predstavenie, v divadle, ako sa obliecť do divadla

Ak do sály vstupuje pár, lístky uvádzačke ukazuje muž. Ten má okrem tejto povinnosti dôležitú úlohu aj neskôr. Vedeli ste napríklad, že muž by nemal nechávať ženu v sále osamote? Ak si počas prestávky potrebuje odskočiť, pričom dáma chce zostať sedieť na mieste, mal by si vypýtať povolenie vzdialiť sa. 

Takisto je potrebné dbať o to, aby sa každý návštevník vrátil po prestávke do sály včas. Neskorý príchod vám môže byť zamietnutý alebo si minimálne vyslúžite nepekné pohľady zo strany hercov i publika.

Mobilný telefón do divadla nepatrí

Ak chcete mať na pamiatku fotografiu, urobte ju ešte predtým, ako sa predstavenie začne. Počas hry je totiž zakázané fotiť alebo natáčať, a to z dôvodu, že každé predstavenie je chránené autorským zákonom. Rovnako si pred začiatkom predstavenia nastavte tichý režim, v najlepšom prípade telefón vypnite úplne. Zvonenie telefonu je totiž prejavom neúcty nielen voči iným ľuďom, ktorí sedia v hľadisku, ale predovšetkým voči hercom.

 

Ak vás prekvapí choroba, lístky niekomu podarujte

Aj to najneškodnejšie prechladnutie môže návštevu divadla znepríjemniť nielen vám, no i ostatným hosťom. Nie je totiž nič horšie, ako posmrkávajúci spolusediaci, ktorý kašle a neustále sa mrví, pretože hľadá vreckovku. Sedieť vedľa chorej osoby nie je predsa pre nikoho dvakrát príjemné, a preto ak sa necítite najlepšie, lístky venujte svojim blízkym alebo priateľom.

 

Žiadne jedlo ani nápoje

popcorn do divadla, aké jedlo si vybrať do divadla, čo sa môže zobrať do divadla, ako sa stravovať v divadle

Možno sa vám tento odsek zdá smiešny, avšak stále sa nájdu ľudia, ktorí si divadlo pomýlili s kinom. Pravidelní návštevníci divadla by vedeli rozprávať o tom, ako si niektorí hostia dokážu v strede predstavenia otvoriť cukríky, tatranku či sa napiť z plastovej fľaše. Takéto správanie je v sále neprípustné a na občerstvenie slúži prestávka. V žiadnom prípade v hľadisku nič nekonzumujte a vyhýbajte sa aj žuvaniu žuvačky. Mľaskavé zvuky sa totiž sálou šíria rýchlejšie, akoby ste čakali. Navyše je konzumácia jedla a nápojov drzým prejavom neúcty.

 

V hľadisku čo najtichšie

Toto pravidlo je úzko späté s predchádzajúcim odsekom. Na začiatku predstavenia sa usaďte pohodlne, aby ste sa počas hry neustále nemrvili. Byť ohľaduplný k ostatným návštevníkom je totiž vašou povinnosťou. Určite nič nešepkajte osobe, s ktorou ste na predstavenie prišli, ani neukazujte na hercov prstom. Povoleným prejavom je tlieskanie a ak navštívite komédiu, tak aj smiech. Výnimkou sú niektoré predstavenia, do ktorých herci publikum zapájajú. V tom prípade ich nenechajte čakať a aktívne s hercami spolupracujte.

 

V tomto bode je nutné spomenúť aj návštevu divadla s deťmi. Ak nejde o vyslovene detské predstavenie, menšie deti nechajte doma. V sále by sa nudili a rušili by ostatným návštevníkov. Väčšie deti berte len vtedy, ak ich hra bude zaujímať a budete si istí, že vydržia v tichosti sedieť počas celého predstavenia.

 

Hľadisko počas predstavenia opúšťajte len vo výnimočných prípadoch

Aj tu platí, že divadlo nie je kinosála, hoci i tam si môžete odbiehaním vyslúžiť nepekné pohľady. V divadle je však toto pravidlo o niečo prísnejšie a môžete ho porušiť len vtedy, ak nie je iná možnosť. Sálu v priebehu hry opúšťajte, iba ak vám prišlo nevoľno alebo vás prekvapil záchvat kašľa. Vtedy je naozaj lepšie vzdialiť sa odísť, aby ste zbytočne nepútali pozornosť. V každom prípade sa však do sály vráťte až po prestávke.

 

Nezabudnite na potlesk

predstavenie v divadle, opera, činohra, divadelná hra

Výkon hercov na javisku treba vždy oceniť. Niekoľko hodín sú tam totiž pre vás a predstaveniu venujú všetku svoju energiu, preto sa v hľadisku zdržte a odmeňte ich potleskom. Pravidelní návštevníci divadla vedia, že jeden potlesk je málo, zvyčajne sa tlieska dovtedy, kým sa herci na javisko nevrátia dva-trikrát. Okamžitý odchod zo sály po padnutí opony je považovaný za nevychovanosť a neúctu.