Etiketa plesu – ako sa vhodne obliecť na ples?

Kedysi to boli Fašiangy, dnes sa toto obdobie nazýva aj plesová sezóna. Oficiálne štartuje 7. januára, hneď po druhom januárovom sviatku Troch kráľov. Dĺžka plesovej sezóny je závislá od príchodu Veľkej noci, nakoľko tieto dve obdobia musí deliť presne 40dňový pôst. Ešte predtým, ako sa v kalendári objaví Popolcová streda, ktorá definitívne ukončí dni bujarej zábavy, sa nám naskytá celkom milá možnosť vyraziť si do spoločnosti. S tým je spojená aj „starosť“ s výberom vhodných šiat a s otázkou: Ako sa správne obliecť na ples?

ako sa vhodne obliecť na ples, dress code na plese, oblečenie na ples, etiketa plesu, pánský oblek na ples, saty na ples

plesove saty ako sa obliecť na ples etiketa dress code, saty na plesPles predstavuje formálnu udalosť, ktorá podlieha množstvu predpísaných pravidiel a etiketa obliekania sa líši z príležitosti na príležitosť. Inak sa totiž oblečiete na ples, ktorý sa koná v opere, a o niečo menej razantný dress code sa vzťahuje na udalosť v miestnom kultúrnom dome.

V článku Etiketa plesu – ako sa vhodne obliecť na ples? sa dočítate:

Ako sa obliecť na ples tak, aby ste neporušili etiketu?

Porušenie plesovej etikety môže mať za následok, že sa stanete neželaným stredobodom pozornosti. Ak sa totiž oblečiete slávnostnejšie ako ostatní, dávate tým okoliu na známosť akúsi vnútornú nadradenosť. V prípade, že dress code porušíte nevhodným oblečením, ktoré sa hodí skôr na záhradnú párty, v očiach ostatných hostí sa stávate „outsiderom“.

Aby ste sa do tejto situácie nikdy nedostali, pozorne nahliadnite do pozvánky. Vo väčšine prípadov práve tam nájdete informáciu, ktorá vám pri výbere šiat pomôže. Pojmom „white tie“ a „black tie“ však nie každý dokáže porozumieť. Čo presne tieto slová znamenajú a aké povinnosti z toho vyplývajú?

Sťahujúce nohavičky v našej ponuke

White tie

Termín white tie môže byť v pozvánke nahradený aj slovíčkami: Ultra formal. Ide o mimoriadne významnú spoločenskú udalosť, pri ktorej sa očakáva aj príchod hostí s dôležitým spoločenských postavením. Práve z toho dôvodu je dress code na takýchto udalostiach najprísnejší a oblečenie na ples by malo niesť známky luxusu, sofistikovanej elegancie a honosnosti. Nie je výnimkou, ak vám usporiadateľ alebo jeho personál v prípade nevhodného oblečenia zamietne vstup na udalosť.

Muži a white tie

Pánom táto udalosť dáva jasné inštrukcie – žiadne sako ani smoking, ale frak, pod ktorým je biela vesta s košeľou doplnená bielym motýlikom. Biela košeľa by mala mať riasenie na prsnej časti a stojaci golierik. Ako obuv je nutné zvoliť čierne šnurovacie lakovky.

ples motylik pánsky oblek smoking na ples, vhodné oblecenie na plesVýstrednosť sa v tomto prípade veľmi nevypláca a môže si ju dovoliť iba ten, kto naozaj vie, čo robí. Náramkové hodinky ako doplnok, nech sú už akokoľvek luxusné, nechajte radšej doma. Ak hodinky predsa len potrebujete, zvoľte variant na retiazke, ktorý je v tomto type formálneho dress codu povolený.

 

Ženy a white tie

Dámy by v tomto prípade mali zvoliť dlhé plesové šaty, ktoré zakrývajú aj špičky topánok a výnimkou nie je napríklad ani vlečka. Stavte na kvalitu materiálu – hrubá a kvalitná látka je viditeľná už z diaľky a celému outfitu dodá punc elegancie. V nárokoch vo výbere farieb sa už v dnešných dňoch trochu poľavuje, no stále platí, že neprípustné sú pestrofarebné a výrazne vzorované šaty. Preto ak nechcete nič pokaziť, môžete staviť na nadčasovú klasiku – v závislosti od tónu vašej pleti a farby vlasov si vyberte róbu v kráľovskej modrej, smaragdovej či čiernej. 

sperky na ples perly náramok náhrdelník dámsky, podľa etiketyDámy, ktoré chcú naozaj zažiariť a červená farba im pristane, by sa mali vyhnúť krikľavo červenej. Krvavú farbu nahraďte napríklad radšej bordovou. Kedysi bola biela farba totálnym faux pas, dnes sa už na významných plesoch vyskytuje čoraz častejšie. Rovnako je to aj s flitrami a jemnými vzormi.

Ak ide o dress code typu white tie, radšej sa vyhrajte so strihom šiat – honosná vlečka, riasenie, nepravidelný strih, majestátna a komplikovane ušitá sukňa... Skôr ako na aktuálne trendy však pozerajte na to, čo vám pristane, a nenechajte sa strhnúť lavínou módnych predpisov.

Hlbšie a vyzývavé výstrihy na takýto typ plesu určite nevoľte. Dáma má byť v spoločnosti naozaj dámou a odkrývanie tejto časti tela sa môže považovať za lacnú provokáciu, ktorá do vyberanej spoločnosti nepatrí. Ak strih šiat odhaľuje ramená alebo chrbátik, vašou povinnosťou je zahaliť si plecia decentnou šatkou alebo kožušinkou.

Topánky na opätku sú samozrejmosťou, určite nevoľte balerínky alebo letné sandálky. Najlepšie urobíte, ak bude mať topánka uzavretú špičku, no ak predsa len trváte na takých, ktoré disponujú otvorenou špičkou, je potrebné siahnuť po pančuškách, ktoré majú v oblasti prstov výrez.

Doplnky sú samostatnou kapitolou. Mali by byť rovnako luxusné, no zároveň decentné ako šaty. Lacná bižutéria či nápadné hrubé retiazky by sa na výnimočnom spoločenskom podujatí objaviť nemali.  

Ak napríklad vaša róba nemá ramienka, vhodný je náhrdelník, ktorý oblasť dekoltu ozdobí. Náušnice voľte v závislosti od účesu – vyčesané vlasy dovoľujú vyniknúť dlhším padavým náušniciam, zatiaľ čo komplikované účesy s vlnami na pleciach by tento šperk len prekryli. Na významné spoločenské udalosti sa hodia rukavičky, avšak v kombinácii s dlhými rukávmi sú mnohokrát neprípustné. V žiadnom prípade nesiahnite po hodinkách, ktoré sú pre dámy absolútnym tabu. 

Kabelka by sa mala niesť vo farebnom tóne šiat a nemala by na seba príliš pútať pozornosť. Ak je róba jednoduchá a absentujú aj pôsobivé šperky, dizajn kabelky môže byť nápaditý, nakoľko v tomto prípade plní skôr funkciu doplnku či šperku. Ku prekombinovaným šatám s výrazným vzorom však voľte jednoduchú listovú kabelku. Taška cez plece alebo „cross body“ je úplným faux pas, rovnako dbajte o to, aby bola kabelka čo najmenšia. Ak sa vám do nej ledva zmestí rúž, zrkadielko či mobilný telefón, jej veľkosť je úplne ideálna.

Black tie

Pri tomto pojme si môžete trochu vydýchnuť, nakoľko nejde o tak striktný dress code ako pri white tie. To však ešte neznamená, že máte úplne voľnú ruku a výberom šiat nemáte čo skaziť. Black tie sa uvádza na pozvánkach pri galavečeroch, plesoch alebo spoločenských udalostiach, ako sú napríklad divadelné premiéry či iné mimoriadne kultúrno-spoločenské akcie.

Muži a black tie

Smoking, čierny motýlik a čierne zaväzovacie lakovky – takto by sa mal pán vybrať do spoločnosti, ak si na pozvánke prečíta termín black tie. Má o niečo voľnejšiu ruku pri výbere farby smokingu, nakoľko okrem klasickej čiernej je vítaná aj tmavomodrá. Vzorovaný smoking prípadne smoking šedej farby je však lepšie nechať doma.

Kvalita materiálu ako aj dokonale padnúci strih tu zohrávajú celkom podstatnú úlohu. Pánom etiketa nedovoľuje pútať pozornosť doplnkami ani farebnými variáciami, a preto jediný element, ktorý môže padnúť do očí ostatným hosťom, je práve smoking. Ak nie je zvolená vhodná veľkosť, smoking dokáže nielen zdeformovať postavu, ale aj pokaziť výsledný dojem z celého outfitu.

Ženy a black tie

topanky na ples čo si obuť na ples black tie, na ples etiketa obliekaniaDlhá večerná róba zakrývajúca špičky topánok je stále žiadaná, avšak už môžete o čosi viac popustiť uzdu vašej fantázii. Zakrývanie pliec sa nevyžaduje, no prešľapom nebude, ani ak si odhalené ramená opäť prekryjete. V prípade, že máte chuť siahnuť po výraznejších šatách, môžete tak bez problémov urobiť. Povolené sú všetky farby a dokonca aj ich kombinácie. Dôležité však je, aby pestrosť vašej róby nepripomínala skôr maškarný bál.

Materiál môže byť o niečo tenší. Ak sa vám nepozdávajú zamat, brokát či šifón, bez obáv zvoľte o niečo ľahšiu a bežnejšiu tkaninu.

Topánky nemusia mať nutne zatvorenú špičku, elegantnými sandálikmi nič nepokazíte. Etiketa tu už dovoľuje vybrať si „črievičky“ aj na základe ich pohodlnosti. Nezabúdajte si však predtým preveriť, či zvládate stáť alebo tancovať na ich podpätkoch aj dlhšie ako pár minút.

Luxusné a drahé šperky sa dajú nahradiť aj kvalitnejšou bižutériou. Black tie nie je dress code, ktorý by vyžadoval pri výbere outfitu a doplnkov vysokú investíciu. Dáma, ktorá má vkus, nemusí do plesovej róby vkladať celý svoj majetok. Kabelku voľte listovú „do ruky“ a čo najmenšiu.

 

Plesové šaty a typy postavy

Nakoľko sa plesová začína ihneď po vianočných sviatkoch, skúšanie šiat, ktoré vám pred niekoľkými mesiacmi dokonale padli, sa môže skončiť nemilým zistením. Jemné nedostatky na krivkách tela zapríčinené vianočnou hostinou sa však stále dajú opticky skorigovať. Buď ich zamaskujete výberom róby, ktorá dané partie prekryje a nebude na ne zbytočne upozorňovať, alebo siahnete po tvarujúcej či sťahovacej spodnej bielizni.

Vypuklé bruško

Dámy, ktoré nemajú ploché bruško, by mali zvoliť strih šiat, pri ktorom sukňa začína už v oblasti hrudníka. Takéto šaty sú akoby tvorené z dvoch dielov – vrchného „topu“, ktorý tesne pod prsiami prechádza do širšej sukne. Týmto spôsobom sa bruško zamaskuje, sukňa túto oblasť nekopíruje a bruško sa pod róbou vyslovene stráca. Obtiahnuté šaty, ktoré nedisponujú širšou vyvýšenou sukňou, by mali zostať v požičovni alebo v šatníku.

S väčším bruškom, ktoré nie je ploché, si poradí aj sťahovací pás. Ide o diskrétny doplnok, ktorý je vhodný pod menej priliehavé a jednoliate šaty. Pás stiahne oblasť brucha a bokov, vyhladí tukové záhyby a predíde tvorbe tukových rias napríklad pri sedení. 

S povoleným bruškom po pôrode alebo vypuklým spodným bruškom, ktoré je charakteristické pri hormonálnych zmenách v organizme, si rovnako dobre poradia aj sťahujúce nohavičky. Ich lem siaha až nad pás a počas pohybu sa nevyhŕňajú, takže po celý večer nebudete ani len vedieť, že ste si obliekli netradičný kúsok spodnej bielizne.

Širšie boky

Dámy so širšími bokmi by mali byť pri výbere šiat opatrné. Veľkú úlohu tu dokáže okrem strihu zohrať aj farba či vzor. Pestrofarebné kvetinové vzorovanie dokáže opticky boky ešte viac zvýrazniť, preto zvoľte radšej jednofarebné šaty. Ak chcete boky zminimalizovať úplne, čierna farba bude skvelým pomocníkom. Dávajte si však pozor, aby sukňová časť šiat nezačínala presne v oblasti bokov. Tento strih boky ešte viac zvýrazňuje. Preto si vyberte šaty, ktorých sukňa sa začína formovať už okolo pása.

Nutne však nemusíte dávať stopku ani jednoduchým, no elegantným šatám bez výraznejšej sukňovej časti. Aj dámy so širšími bokmi si môžu dovoliť upnutejšie šaty. V takom prípade sa osvedčí sťahujúca spodnička, ktorá boky vytvaruje a zabezpečí elegantný a plynulý prechod medzi bokmi a pásom. Pod šatami nie je vidieť vďaka bezšvovým okrajom a ak máte vyhliadnutú róbu z priesvitnejšieho materiálu, telový variant sťahujúcej spodničky bude úplne diskrétny.

Formujúce spodničky v našej ponuke

Spodnička pod šaty dovoľuje vziať si akúkoľvek podprsenku tvaruje boky, brucho, zadok a stehná VIKA-BIELAL
sťahovacie šaty tvarujúce postavu prírodná farba, pod oblecenie na ples 81922-PRIRODNA36
silhouete stahovacia spodnicka, vhodné pod oblecenie na ples, saty na ples 819823-PRIRODNA36

Plnší zadoček alebo širšie stehná

Ak vás trápi skutočnosť, že si kvôli plnšiemu zadočku nemôžete obliecť róbu, ktorá hodnoverne kopíruje krivky vášho tela, nemusíte príliš dlho smútiť. Ani dámy s plnšími tvarmi v tejto oblasti nie sú zákonite odkázané na honosné tortové sukne, ktoré by zadoček prekryli. Šikovný krajčír alebo návrhár dokáže vytvoriť šaty, ktoré sú síce obtiahnuté, avšak vďaka vlečke alebo dômyselnému strihu šiat túto partiu tela dokonale zamaskuje.

Ideálnym a diskrétnym pomocníkom sú aj zoštíhľujúce šortky alebo krátke legíny. Oba varianty disponujú bezšvovými okrajmi, ktoré splývajú s pokožkou a pod oblečením ich nie je vidieť. Okrem želaného efektu – optického zoštíhlenia danej časti, prinášajú aj ďalší benefit. Zabraňujú nepríjemnému treniu stehien. Telová farba tejto bielizne navyše splýva so silónovými pančuškami, a tak je miera diskrétnosti mimoriadne vysoká. Sťahujúce šortky či legíny si vždy obliekajte na pančušky.

Sťahujúce šortky Alina
Novinka
ALINA-PRIRODNA-S