Ako sa obliecť do divadla?

Čo si obliecť do divadla? To je otázka, ktorá môže mnohých ľudí od návštevy tejto veľkolepej kultúrnej inštitúcie odradiť. Divadelné predstavenie totiž považujeme za výnimočný zážitok, ktorý si žiada špeciálne oblečenie so štipkou noblesy a elegancie. Ako sa teda obliecť do divadla, ako sa v ňom správať a čomu sa počas predstavenia vyhnúť, aby sme nepohoršili iných návštevníkov či dokonca i účinkujúcich?

V tomto blogu si návštevu divadla rozoberieme takpovediac pod lupou. Výberom správneho oblečenia sa totiž všetko ešte len začína a ani dokonalý outfit nie je zárukou „úspechu“, ak nebudete základné pravidlá, ktoré pre návštevníkov divadla platia.

Voľba oblečenia do divadla je závislá od dvoch faktorov – ročného obdobia a charakteru jednotlivého predstavenia. Zatiaľ čo leto nám dáva omnoho viac priestoru na výber kúskov zo skrine, v zime je to o čosi komplikovanejšie. Rovnako je obrovský rozdiel i v tom, či plánujete navštíviť premiéru v Slovenskom národnom divadle alebo zájazdové predstavenie v lokálnom kultúrnom dome.

V članku Ako sa obliecť do divadla? sa dočítate:

Sťahovacie pásy, ktoré sú neviditeľné pod oblečením

sťahovací pás na brucho pod šaty prírodná farba ART.605-BIELAL
Pánsky sťahovací pás na brucho biela farba ART.405-CIERNAL
Tvarujúci sieťovaný pás - unisex ART.605RS-CIERNAL

Špeciálne predstavenie – premiéra

ako sa obliect do divadla obecenstvo, dresscode, správny outfit do divadla, balet, opera, činohra

Nech už ide o balet, operu alebo činohru, vo všeobecnosti platí, že premiéry si žiadajú naozaj formálne oblečenie. Dámy by mali zvoliť šaty s dlhším rukávom siahajúce minimálne pod kolená alebo elegantnú saténovú blúzku v kombinácii s dlhšou padavou sukňou. Neprípustné sú odhalené ramená, minišaty, no i opačný extrém – obrovské klobúky a honosné plesové tortové šaty. Páni by mali doraziť do divadla v obleku alebo prinajmenšom vo smokingu.

Predstavenie baletu alebo opery

Balet a opera pôsobia o niečo viac honosnejšie ako predstavenie činohry, a preto je dobré, ak tejto mienke prispôsobíte aj svoj outfit. Ak nejde o premiéru, na ktorú ste pozvaný ako špeciálny hosť, môžete z kódexu odievania trochu upustiť, avšak nie príliš. Balet či opera si žiadajú eleganciu, ktorá sa odrazí v dlhších šatách či sukni alebo smokingu prípadne elegantnom saku.

 

Činoherné predstavenie

Predstavenie činohry, predovšetkým komédie dovoľuje návštevníkom trochu upustiť od prísnejšieho dress kódu. Stále je však potrebné prihliadať na to, kde sa hra koná. 

Zájazdové predstavenie, kedy herci prídu do vášho mesta a odohrajú hru v kine alebo kultúrnom dome, si môžete pozrieť aj v elegantnom svetríku, ktorý skombinujete s látkovými nohavicami. Páni si môžu zo skrine vybrať sako, ktoré doplnia tmavšími rifľovými nohavicami. 

Predstavenie v jednom z najväčších divadiel, aké na Slovensku máme, má však stále trochu formálnejší dress kód. V takom prípade voľte šaty či ležérny nohavicový kostým a páni zasa smoking alebo elegantné sako.

Detské predstavenia si nevyžadujú noblesu a eleganciu, no stále je dobré, ak sa vyhnete športovému outfitu či nevhodným topánkam, ako sú žabky alebo turistické topánky.

 

Ako sa obliecť do divadla v lete?

V lete siahnite po ľahkých a vzdušných materiáloch, aby vás počas predstavenia zbytočne neoblieval pot. Platí to tak ako pre košeľu, tak i pre šaty. Vyhnite sa otvorenej obuvi a krátkym nohaviciam, hoci dĺžku sukne (ak nejde o premiéru) môžete vo veľkých horúčavách trochu skrátiť. Páni si v lete môžu nechať svoje sako alebo smoking v šatni a do sály prísť len v košeli. Nakoľko však v lete prebiehajú divadelné prázdniny, s najväčšou pravdepodobnosťou vás 40stupňové teploty pri návšteve divadla nezaskočia.

 

Ako sa obliecť do divadla v chladnom počasí?

Hrubšie pletené šaty s dlhým rukávom a čiernymi pančuškami, teplejší nohavicový kostým, elegantný overal, členkové čižmy, teplý kabátik… Dámy majú stále k dispozícii mnoho variant odevu, ktoré do divadla zvolia. Páni zasa v zime môžu siahnuť po košeli, saku či smokingu.

Veľmi častým prešľapom však je, ak sa do divadla vyberiete v bunde či vo vetrovke. Hoci sa tento diel oblečenia necháva v šatni, nie je dobré, ak vstúpite do budovy divadla v lyžiarskej bunde, v ktorej ste pred týždňom brázdili po zjazdovke. Dámy i páni by mali zvoliť kabátik, prípadne ak máte takú možnosť, môžete nechať vetrovku v aute.

 

Ako si poradiť s problematickými partiami?

Návšteva divadla predstavuje výnimočnú príležitosť, počas ktorej môžeme prísť k nemilému zisteniu… Šaty, ktoré nám pred mesiacmi sedeli ako uliate, nás zrazu môžu tlačiť, nemusíme ich zapnúť, prípadne nás zaskočí fakt, že nám spod nich sem-tam vykúka nejaký ten faldík. Ako tieto krivky zamaskovať, aby ste nemuseli kupovať nové oblečenie?

 

Sťahovacie nohavičky so zvýšeným pásom

Pre ženy sú skvelou a veľmi nenápadnou voľbou tvarujúce nohavičky. Ich pás pokrýva takmer celú oblasť bruška, bokov či pása, a vďaka silnej kompresnej schopnosti materiálu dokáže tieto partie vyhladiť a opticky zoštíhliť. Sťahujúce nohavičky sú vhodné pod akékoľvek oblečenie – či už si chcete obliecť šaty, alebo blúzku. 

Sťahovacie nohavičky v našej ponuke

Sťahujúci pás

stahovaci pas biely pre muzov, zošťihlujúci efekt, účinná ochrana krížov, pás pod šaty

So sťahovacím pásom majú vynikajúce skúsenosti muži i ženy. Poradí si s pivným bruškom, bruškom po pôrode či širšími bokmi a okrem zoštíhľujúceho efektu vám v zimných mesiacoch poskytne aj účinnú ochranu krížov pred chladom.

Tvarujúce tielko alebo zoštíhľujúce body

Ak zvyknete nosiť tielko či body, nemusíte s výberom sťahujúcej spodnej bielizne príliš experimentovať. Toto prádlo je rovnako diskrétne ako klasické tielka, no okrem toho, že vás zahreje, zoštíhli oblasť pása, bokov a brucha. Máme skúsenosti, že sťahujúce tielko je najobľúbenejším variantom spomedzi pánskej sťahujúcej spodnej bielizne.

stahovacie tielko dámske prírodná farba ART.342-BIELAML
2	37 stahovacie tielko dámske prírodná farba bezšvové ART.606-BIELAL

Formujúca spodnička

Dámska stahovacia spodnicka gatta dress bezovy, formuje prsia, brucho, boky, pás i zadoček, vyformovanie postavy

Spodničku s tvarujúcim efektom možno zvoliť pod šaty, ktoré užšie obopínajú bruško či pás. Najčastejšie takúto spodničku volia ženy, ktoré chcú vyformovať postavu komplexne a opticky ju zoštíhliť až o dve konfekčné veľkosti.

Spodnička totiž nie je zameraná len na jednu konkrétnu partiu, ale formuje prsia, brucho, boky, pás i zadoček.

Ak si s výberom sťahujúcej spodnej bielizne neviete dať rady, pozrieť si náš blog, v ktorom sme podrobne rozobrali prádlo so zoštíhľujúcim efektom: Ako vybrať sťahovacie prádlo?

Formujúce spodničky v našej ponuke

Spodnička pod šaty dovoľuje vziať si akúkoľvek podprsenku tvaruje boky, brucho, zadok a stehná VIKA-BIELAL
Dámska spodnička farba prírodná siaha do polovice stehien spodnička neobmedzuje pri pohybe VIENA-BIELAL
sťahovacie šaty tvarujúce postavu prírodná farba 81922-PRIRODNA36