Ako sa obliecť na beh v rôznych ročných obdobiach?

Bežecké topánky do každého počasia

Bežecká obuv by pre vás mala byť pri výbere oblečenia na beh na piedestáli. Bežíme predsa po nohách a pohodlie by malo byť na prvom mieste. Kvalitné bežecké topánky vám nespôsobia otlaky a špeciálne technológie, ktorých je dnes na trhu neúrekom, sa postarajú o pravý zážitok zo športu.

Pánske bežecké tenisky i dámske bežecké tenisky musia spĺňať určité požiadavky.Ako prvé si pri výbere treba určiť po akej ploche plánujete bežať – ide o terénny beh alebo pevné plochy? Druhým pravidlom je, aby vám tenisky sedeli tak akurát. Nie príliš veľké, ani malé, aby ste netrpeli podliatinami či inými nepríjemnosťami. Do tretice, koľko kilometrov plánujete behať? Budete behať denne či len trikrát do týždňa? Pred výberom si zodpovedajte na všetky tieto otázky a riaďte sa odpoveďami.

Čo vtedy, ak vonku riadi zimné počasie? Nielen zimná bežecká obuv, ale bežecká obuv do každého ročného obdobia by sa mala vyznačovať priľnavosťou a kvalitnou podrážkou z niekoľkých vrstiev. Ak ale predsa chcete do svojho šatníku obuv na behanie v zime, voľte si tenisky s hustejšou sieťkou na povrchu tenisky. Tá sa príliš nelíši od tej, ktorá „zdobí“ letné modely bežeckých tenisiek, udržuje však nohu v teple a suchu. Pred nízkymi teplotami a vlhkom chráni v zimnej bežeckej obuvi aj membrána. Majú ju tenisky, ktoré ste si vybrali?

 

Ponožky na behanie

podkolienky-na-behanie-bezecke-cierne-zozadu-kompresné-bežecké

Vybrali ste si kvalitnú obuv, nezanedbajte ani výber bežeckých ponožiek. Základom kvalitných bežeckých ponožiek je priedušný materiál, ploché švy a správny tvar ponožky. Bežecké ponožky by sa vám pri behu v teréne či na asfalte nemali hýbať, ale dobre držať na chodidlách, zároveň by mali odvádzať pot. Na leto si zvoľte tenšie materiály, na zimné mesiace zvoľte radšej hrubšie termo ponožky, ktorým musíte prispôsobiť aj veľkosť bežeckej obuvi alebo skúste siahnuť po bežeckých podkolienkach.

Bežci si v posledných rokoch obľúbili aj kompresné ponožky na beh či kompresné bežecké podkolienky, ktoré chránia pohybový aparát, pomáhajú pri únave nôh a regenerácii po behu.

 

Bežecké tepláky alebo legíny?

ruzove-sportove-leginy-na-behanie-s-vysokým-pásomVýber je na vás. Už dávno nie je pravdou, že legíny si dajú na seba iba ženy. Na trhu existujú pánske bežecké legíny i dámske bežecké legíny v rôznych farbách, s rôznymi funkciami, ktoré vám pomôžu dosahovať tie najlepšie výsledky a cítiť sa pritom v pohodlí.

Bežecké legíny môžu mať rôzne užitočné doplnky. Sú nimi napríklad - reflexné prvky, vďaka ktorým ste pri behu viditeľnejší, praktické vrecká na kľúč, doklady alebo priedušné panely, ktoré sú dobrým pomocníkom pri letných horúčavách.

Dĺžku legín či bežeckých nohavíc si každý vyberie podľa vlastných preferencií a na základe vonkajších teplôt. Pozornosť by ste mali venovať materiálom, ktoré ľahko odvádzajú pot a rýchloschnúcim materiálom. V zime oceníte termo legíny či ste chlap, alebo žena. Na bežecké termo legíny viete navrstviť bežecké krátke nohavice.

 

Funkčné bežecké tričká

Základným kúskom v šatníku každého bežca by malo byť funkčné bežecké tričko, a to hneď niekoľko kusov. V lete si bežci vyberajú bežecké tričká s krátkym rukávom, či bežecké tielka s odvetrávaním z kvalitného materiálu, ktorý neudržuje vlhkosť. Či už v lete, alebo v zime, tričká na behanie by mali byť vyrobené najmä z elastického materiálu, ktorý rýchlo uschne, aby ste boli v suchu.

V zime rovnako ako pri spodnom diele oblečenia myslite predovšetkým na termo technológie, ktoré vás udržia v teple. Termo funkčné tričká na beh s dlhým rukávom nájdete v mnohých farbách i vzoroch pre pánov i dámy.

 

Doplnky na beh

veselá-sportova-satka-na-behanie-panoramata

Aké doplnky vám nesmú chýbať pri behu? Potítka boli kedysi súčasťou každodennej módy. Spomínate si na toto módne obdobie? Sme radi, že potítka zostali súčasťou šatníka iba pri vykonávaní športových aktivít. Výnimku netvorí ani beh, pri ktorom sa veľmi rýchlo spotíme, a tak potítka na ruku či potítka na čelo využijeme naplno.

V zime však namiesto potítka siahnite po bežeckej čiapke alebo šatke či nákrčníku. Šatky na behanie viete využiť aj na jar, jeseň či v lete ako prikrývku hlavy, ktorá vás ochráni pred priamym slnkom a vetrom, podobne ako šiltovky na beh.

Keď však teploty siahajú k nule, vonku zúri vietor či nebodaj sneží, vyberte si kvalitnú čiapku na behanie, ktorá udrží vašu hlavu v teple. Nákrčník na beh si viete potiahnuť až po nos a prekryť si tak ústa, aby ste nevdychovali studený vzduch. Citlivo na zimu reagujú najmä naše ruky, nezabudnite preto na bežecké rukavice.

 

Bežecké spodné prádlo

sportova-damska-podprsenka-na-behanie-naine-oldrose-ruzova

 Na záver nezabudnime na väčšinu času skrytú časť oblečenia, akou je spodná bielizeň. Ženy si najčastejšie vyberajú z ponuky športových podprseniek. Športové podprsenky by mali najmä pri aktivite, akou je beh, ponúknuť ženám spevnenie v hrudnej časti a zabrániť otrasom, vďaka ktorým strácajú prsia pevnosť. Na beh si voľte podprsenky s vysokou oporou. Výbornou voľbou sú podprsenky na beh z kompresných materiálov. Čo sa týka nohavičiek, najideálnejšou voľbou sú bezšvové nohavičky zo vzdušného materiálu.

Páni, zabudnite na voľné trenky, sú síce priedušné, no na beh potrebujete funkčnú bielizeň z rýchloschnúceho materiálu, ktorý odvedie pot z intímnych oblastí a vy si tak môžete beh užívať v suchu.

 

Vrstvenie oblečenia pri behu v zime

Beh v zime je najmä o vrstvení, nie nehovoríme teraz o hrubých vrstvách oblečenia a veľkej zimnej bunde. Zamerajte sa na jednu teplejšiu termo vrstvu v podobe zateplených legín, termo trička s dlhým rukávom. A potom siahnite po tenkých vrstvách. Hlavné je, aby vám bolo teplo, príjemne a oblečenie vás neobmedzovalo v pohybe. Beh je totiž šport, ktorý si viete užívať v každom ročnom období. Stačí nezanedbať prípravu. Výber športového oblečenia na beh nájdete na lorane.sk. Veľa šťastných kilometrov!