Aké ponožky zvoliť na turistiku alebo do chladných mrazivých dní?

Typy ponožiek - členkové, klasické, podkolienky, nadkolienky, ťapky, prstové, bezprstové, bavlnené, bambusové, veselé ponožky, vlnené, ponožky so striebrom, silonkové, neoprénové, protišmykové, ponožky na jógu, termo, kompresné, antibakteriálne, proti poteniu, diabetické, na šport

 

Ponožky sú každodennou súčasťou nášho „obliekacieho rituálu“ a aj napriek tomu, že majú za úlohu chrániť naše chodidlá, len výnimočne zbystríme pri ich kúpe pozornosť. Aké ponožky zvoliť v lete, na turistiku či do chladných mrazivých dní? A vedeli ste, že tie správne ponožky dokážu uľahčiť cvičenie, prípadne zmierniť ťažkosti súvisiace s cukrovkou? Ak nie, rozhodne čítajte ďalej!

V nasledujúcich riadkoch sa podrobne pozrieme na to, koľko typov ponožiek existuje a aké sú ich primárne úlohy či benefity. Pre lepšiu prehľadnosť sme sa rozhodli rozdeliť typy ponožiek do troch kategórií – podľa:

Ponožky podľa strihu/dĺžky

 

Členkové ponožky

clenkove ponozky modre, ponožky na leto, ponožky na voľný čas, vyrobené z tenkého a priedušného materiálu, ponožky na turistiku

Už podľa názvu je jasné, že tieto ponožky budú siahať po členky. Veľmi ľahko ich tak schováte do tenisiek a aj pri nosení krátkych nohavíc vďaka tomu nebudú pútať pozornosť. Členkové ponožky sú nesmierne obľúbené najmä v lete, a preto i z tohto dôvodu sú väčšinou vyrobené z tenšieho a omnoho priedušnejšieho materiálu

 

Klasické ponožky

Štandardný, ničím zvláštny a najviac vyhľadávaný typ ponožiek, ktorých dĺžka končí kdesi v polovičke lýtok. Nie je raritou, ak sú špička i päta zosilnené, vďaka čomu sa zvyšuje ich životnosť – látka sa totiž v práve týchto oblastiach zvykne najrýchlejšie opotrebovať. 

 

Podkolienky

Podkolienky v každom z nás evokujú dievčenský dojem. Pokrývajú celé lýtko a končia v oblasti pod kolenom. Mnohokrát je ich hlavnou úlohou zahriať nohy a ochrániť ich pred vplyvom nepriaznivého počasia – či už pri športe, alebo bežnej prechádzke. Práve z toho dôvodu sú veľmi často vyrábané z hrubšieho materiálu, ich lem je veľmi elastický a pevný, aby sa z nôh nešmýkali smerom nadol. Skvelo sa kombinujú so sukňou alebo krátkymi nohavicami.

 

Nadkolienky

Nadkolienky môžu plniť dve funkcie – buď majú nohám poskytnúť teplo, alebo ochranu pred odieraním. Niektoré typy siahajú až na začiatok stehien, iné zasa do ich polovice. Takisto ako podkolienky sa môžu nosiť v jesennom počasí v kombinácii so sukňou, no čoraz častejšie ich ženy volia pod dlhé zimné čižmy, kde predchádzajú vzniku odrenín, ak je obuv z tvrdšieho a pevnejšieho materiálu, prípadne naopak – ak je sára čižmy príliš tenká a poddajná, obuv sa z nôh vďaka nadkolienkam nezošmykuje.

 

Fusakle sety

Fusakle set veselá šatka plus ponožky za zvýhodnenú cenu vzor Cyklista

 

+ ďalšie
SET-CYKLISTA-39-42
Fusakle set šatka plus ponožky  vzor Frajeri, čierna farba

 

+ ďalšie
SET-FRAJERI-35-38
Fusakle set veselá šatka plus ponožky vzor Láska farba červená

 

+ ďalšie
SET-LASKA-35-38

Ťapky/nízke ponožky

Takzvané ťapky sú často nazývané aj ako ponožky do balerín. V obuvi ich nie je vidieť a prinášajú omnoho viac komfortu v porovnaní s nosením balerínok naboso. Hoci ste kedysi mohli nájsť len silonkové ťapky, dnes sú v móde nízke látkové ponožky. Omnoho lepšie sajú pot a chodilo viac ochránia pred otlakmi. Pri výbere ťapiek si dajte pozor na to, aby guma obklopujúca lem nebola veľmi hrubá a pevná. Často sa totiž látkové ťapky doslova zarezávajú do päty.

 

Prstové ponožky

Môže sa zdať, že sú prstové ponožky len obyčajnou imidžovkou bez širšieho využitia či väčšieho úžitku. Avšak po tomto type ponožiek môžu siahnuť i ľudia, ktorí majú problém s plesňami na nohách, prípadne so zvýšenou produkciou potu na chodidlách. Vďaka tomu, že sú prsty od seba oddelené, predchádza sa zapareninám v medziprstovej oblasti, a rovnako takýto typ ponožiek pôsobí ako mechanická zábrana voči odieraniu jednotlivých prstov.

 

Bezprstové ponožky

Využití bezprstových ponožiek je viac, ako by ste na prvý pohľad predpokladali. Sú nízke, mnohokrát zakrývajú len priehlavok a majú vyrezanú špičku. Aby sa z nohy nezošmykovali, sú k chodidlu upevnené medzi palcom a druhým prstom. Veľmi často sa používajú pri cvičení jógy, no takisto sa môžu nosiť v topánkach s otvorenou špičkou.

 

Ponožky podľa materiálu

 

Bavlnené ponožky

bavlnene ponozky citrony hesty socks, bledomodrá farba, lifestyle ponožky, veselé ponožky

Ak hľadáte ponožky, ktoré by nemali byť ničím výnimočné, skôr ako na vzor sa radšej zadívajte na materiál. V prípade, že je v zložení pár percent elastanu, je to úplne v poriadku, no základ by mala tvoriť práve bavlna. Ponožky z bavlny totiž dovolia vašim chodidlám dýchať, noha sa v nich nebude zaparovať ani v tesnejšej a nepriedušnej obuvi. Rovnako si poradia v každom počasí – v lete dokážu odpariť pot a v zime zasa zahrejú. Ak sú, naopak, ponožky vyrobené zo syntetického materiálu (polyester, lycra…), pri pravidelnom nosení si okrem nepohodlia koledujete aj o vznik kožných chorôb.

 

Bambusové ponožky

Kto neobdržal hovor s výhodnou ponukou na kúpu bambusových ponožiek, akoby nikdy ani nemal v ruke mobilný telefón. Kvalitné bambusové ponožky však nie sú len novodobým výmyslom. Bambusové vlákno sa totiž vyznačuje antibakteriálnou schopnosťou a vysokou mierou priedušnosti. Ak je spracované správne, výsledkom sú ponožky, ktoré sú mimoriadne príjemné na dotyk a sú vhodné aj pre ľudí so zvýšenou produkciou potu na chodidlách. Výborne absorbujú vlhkosť a dokážu si s ňou poradiť, a tak po vyzutí topánok nie sú nohy mokré a nešíria zápach.

 

Vlnené ponožky

Najznámejšie vlnené ponožky sú merino ponožky. Ich prínosom je schopnosť zafixovať na chodidle teplo. Najčastejšie ich volia ľudia, ktorí trpia nedostatočným prekrvením dolných končatín a ich nohy doslova pripomínajú kus ľadu. Väčšina vlnených ponožiek nie je vhodná do obuvi, skôr sa ich nosenie odporúča na noc. Veľmi zimomraví ľudia si ich dokonca dávajú na bavlnené ponožky, aby sa pomocou dvoch vrstiev teplo na nohách ešte viac znásobilo.

 

Ponožky so striebrom

Zapáchajúce chodidlá? Spotené nohy, ktoré boli po celý deň uväznené v topánkach? Ak vás tieto problémy trápia čoraz častejšie, je načase popremýšľať nad kúpou ponožiek so strieborným vláknom. Má dokonalé antibakteriálne účinky, minimalizuje problémy súvisiace s nadmerným potením a v kombinácii s liečbou pomáha aj pri kožných plesňových ochoreniach. Či už si ponožky so striebrom vyberiete v rámci prevencie, alebo budú slúžiť ako prostriedok na odstránenie mnohých nepríjemných javov, pozitíva ich nosenia pocítite ihneď.

 

Silonkové ponožky

Jemné a tenučké ponožky, ktorých životnosť zväčša nie je dlhá. Silonkové ponožky slúžia ako doplnok do obuvi, ktorá má uzavretú špičku, no odhaľuje veľkú časť vrchnej časti chodidla, prípadne i päty. Najčastejšie ich ženy využívajú pri nosení lodičiek v kombinácii s dlhšími nohavicami. Ak sú z kvalitného materiálu a v telovej farbe, doslova splynú s pokožkou a nepútajú pozornosť. Ich nevýhodou je to, že sa v nich noha veľmi rýchlo zapotí, no zároveň ju na druhej strane dokážu trochu ochrániť pred odreninami a vznikom pľuzgierov.

 

Neoprénové ponožky

Ponožky z neoprénu, inak nazývané aj ponožky do vody či potápačské ponožky, dozaista veľmi dobre poznajú zarytí fanúšikovia vodných športov. Ich najčastejším využítím je ochrana chodidla pred odreninami v plutve počas potápania. Poskytujú pohodlie, lepšie sa vďaka nim navlieka plutva a noha necíti vo vode žiaden chlad. Mnohokrát neoprénové ponožky využívajú aj profesionálni volejbalisti, a to práve vďaka ich protišmykovej úprave, ktorá predchádza pádom a zlepšuje stabilitu. Na horúcom piesku zasa chodidlo chránia pred popálením. Pri výbere neoprénových ponožiek určite stavte na kvalitu a rátajte s vyššou investíciou.

 

Ponožky podľa účelu

Protišmykové ponožky

Spodná časť chodidla protišmykových ponožiek je vybavená gumovým vzorom, vďaka čomu je noha stabilná na akomkoľvek povrchu. Takúto úpravu využijete hlavne pri cvičení s vlastnou váhou v interiéri (jóga alebo pilates). Chodidlo priľne k podlahe a umožňuje vykonanie akýchkoľvek cvikov a póz. Nosením protišmykových ponožiek je cvičenie nielenže ľahšie, no predchádza sa pádom a zraneniam. Ponožky s protišmykovým povrchom sú taktiež vhodné aj pre deti, ktorých stabilita prvých krokov nie je dokonalá, a rovnako sa zídu aj starším ľuďom či ľuďom po úrazoch, ktorí majú problémy s chôdzou.

 

Ponožky na jógu

Cvičenie jógy si žiada nielen vytrvalosť a motiváciu, ale i oblečenie, ktoré vám pri vykonávaní jednotlivých póz bude nápomocné. Ponožky na jógu sú veľmi nízke a majú špeciálny tvar – vystrihnutý priehlavok a špičku prstov. Mnohokrát vyzerajú ako tenučké topánky na balet. Ich súčasťou je protišmyková úprava, a hoci chodidlo zakrývajú, vďaka vysoko pružnému materiálu mu nijako nebránia v ohybe.

 

Termo ponožky

Starostlivosť o nohy sa počas outdoorových aktivít v zime začína už výberom kvalitných ponožiek. Termo ponožky nájdete v členkovej aj klasickej verzii a dokonca sú dnes čoraz obľúbenejšie aj termo podkolienky či nadkolienky. Ich materiál má termoregulačnú schopnosť a udržuje chodidlá v konštantnej optimálnej teplote. Látka je väčšinou trochu hrubšia, a tak chráni citlivé časti chodidiel aj pred otlakmi v lyžiarkach či v masívnej trekingovej obuvi. Termo ponožky môžete na internete vyhľadávať aj pod názvami lyžiarske ponožky či funkčné ponožky.

 

Kompresné ponožky

vlastnosti kompresných podkolienok čiernych, podporujú cirkuláciu krvného obehu, ocenia najmä športovci

Nahromadená krv v končatinách počas dlhého státia alebo sedenia vedie k opuchom nôh a v tom najhoršom prípade zapríčiňuje vznik trombózy. Ak po tom, ako dlhšie stojíte na jednom mieste, cítite diskomfort a máte pocit, že sa s nohami niečo deje, za skúšku určite stoja kompresné ponožky. Na cievy neustále vyvíjajú tlak, vďaka čomu sa zúžia. Tým pádom sa podporuje cirkulácia krvného obehu. Kompresné ponožky sú vhodné aj do lietadla, pre ľudí, ktorí si v práci len tak často nesadnú, a ich benefity ocenia aj športovci po náročnom výkone. Viac sme sa o kompresných ponožkách rozpísali v našom blogu s názvom: Trpíte kŕčovými žilami?

 

Antibakteriálne ponožky

Antibakteriálne ponožky využijú športovci, ľudia trpiaci plesňovými ochoreniami na nohách, prípadne sa nesmierne zídu vtedy, ak je chodidlo celý deň uväznené v nepriedušnej topánke. Materiál je zväčša bavlnený, pretkaný striebornou niťou a podiel syntetických vlákien je len minimálny. Ióny striebra zabraňujú množeniu baktérií či plesní, absorpčný materiál si poradí s potom a udržiava nohu v suchu. 

 

Ponožky proti poteniu

Neustále mokré nohy nie sú ničím príjemným. Nielenže sa zvyšuje riziko kožných chorôb, no predovšetkým v chladnejšom počasí hrozí aj prechladnutie. Ponožky proti poteniu sa vyznačujú technológiou, ktorá nohy neustále ochladzuje. Materiál chodidlo odvetráva a odparuje vlhkosť, vďaka čomu sú neustále suché. Ponožky proti poteniu nôh sa môžu využívať počas bežného dňa, v nepriedušných topánkach alebo v športovej obuvi. Vzhľadom sa nijako nelíšia od bežných ponožiek.

 

Diabetické ponožky

Ponožky pre ľudí, ktorým je diagnostikovaná cukrovka, sú navrhnuté tak, aby čo najviac zmierňovali ťažkosti, ktoré toto ochorenie prináša. Materiál je síce elastický, no na nohe nevytvára pocit zovretia, horný lem je rozšírený a lýtko vôbec neškrtí. Predchádza sa teda nepríjemnému pnutiu a zarezávaniu. Vďaka plochému švu sa zabraňuje odreninám a vzniku pľuzgierov, ktoré osobám trpiacim cukrovkou môžu v značnej miere skomplikovať zdravotný stav. Tie najkvalitnejšie diabetické ponožky majú pri nosení dopriať chodidlám a lýtkam pocit „bosej nohy.“ Jednoducho povedané – po navlečení na nohu by ste ich vôbec nemali cítiť.

 

Ponožky na šport

Športovým ponožkám sa inak hovorí aj ponožky na behanie. Ide o ponožky členkového typu, pričom materiál je v oblasti päty zosilnený. Buď je do látky všitá mäkká výplň, alebo je látka z hrubšieho materiálu. Tento typ ponožiek bol navrhnutý z dôvodu, aby pri športe poskytoval chodidlu čo najviac pohodlia a ochrany. Práve v mieste nad pätou sa totiž najčastejšie vytvárajú odreniny, a to hlavne vtedy, ak sa podcení výber kvalitných topánok na beh. Samozrejmosťou je priedušný materiál schopný odparovať pot.

 

Ponožky, ktoré rozžiaria váš deň

Aj malý detail môže spríjemniť vaše kroky, nech už vedú kamkoľvek. Nudná cesta do práce za rutinnými povinnosťami alebo prechádzka v prírode vedia byť omnoho krajšie, ak svojim nôžkam doprajete pestrosť a dômyselné vzory. V našej ponuke veselých ponožiek nájdete vtipné ponožky pre pánov, dámy i deti a je len na vás, či siahnete po elegancii alebo odviazanom štýle. Zvieratkové, športové i tradičné slovenské motívy čakajú iba na vás. V našom eshope ponúkame veselé ponožky týchto značiek: Dedoles, Fusakle, Hesty Socks.

Veselé ponožky v našej ponuke