Skákanie cez švihadlo a chudnutie

Švihadlo nie je iba zábavka pre deti. Je to skvelý pomocník pri chudnutí či udržiavaní kondície.

Ktoré časti tela (svaly) precvičujete?

Pri tomto cvičení zapájate do pohybu celé svoje telo. Precvičíte si nielen ruky, ramená, ale aj stehná a lýtkové svaly. Skákaním na švihadle posilňujete svaly v lakťoch a zápästí, preto je vhodné ako doplnkové cvičenie napr. pre tenistov.

Intenzita cvičenia

Skákaním cez švihadlo môžete spáliť dokonca viac kalórii ako pri behu, závisí to od intenzity tréningu. Aby ste mohli sledovať vašu tepovú frekvenciu, zaobstarajte si hrudný pás. Pri chudnutí sa odporúča dostať pulz na hodnotu 120 až 130 úderov za minútu. Pokiaľ nechcete schudnúť, ale naopak zlepšiť si kondíciu, je potrebné dostať pulz nad tieto hodnoty.

Dôležitá je pravidelnosť

Cvičenie bude efektívne vtedy, ak ho budete vykonávať pravidelne (napr. 3 x za týždeň po 30 minút). Ak patríte medzi začiatočníkov, začnite so skákaním na švihadle pozvoľna. Na začiatok skáčte napr. 5 minút, a postupne počet minút zvyšujte. Nezabúdajte si pred každým cvičením aj po ňom dopriať strečing. Ponaťahujete si svaly a vyhnete sa tak zraneniam.

Skákanie na švihadle - účinky

Medzi hlavné benefity skákania na švihadle patrí: zlepšenie kondície, koordinácie, sily a hustoty kostí. Okrem toho, skákanie na švihadle menej zaťažuje kĺby ako beh, pričom stále posilňuje svaly a väzivá. Je preto vhodnou alternatívou pre športovcov, napríklad po zranení. Takisto je vhodné ako doplok pre športovcov, ktorí zaťažujú ramená (napr. volejbalisti). Ale hlavne, je to o zábave! A najlepšie na tom je, že jediná vec, ktorú potrebujete, aby ste mohli začať je švihadlo.